חכמת הקבלה
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 03-9220784
מתכוננים לשנה חדשה
מאמרים
קטגוריות

מתכוננים לשנה חדשה

כל זמן הוא טוב לשינוי ומה יותר נכון מלשנס מותניים ממש ברגע זה ולצאת לדרך חדשה. אנו נמצאים בעיצומם של ימי חודש אלול והם בבחינת הכנות אחרונות לקראת שנה חדשה.אדם בתוך עצמו הוא גר ולכן מגיע שלב שבו הוא עוצר לרגע את עגלת חייו, מחכך בראשו ומחפש תשובות לשאלות נשגבות, מציץ פנימה לתוך נבכי נשמתו ושואל מי אני באמת ? מה ייעודי בעולם? האם אני מאושר? מהו גורלי ? למה זה קורה לי? ועוד שאלות רבות. 


אם כן, מאין מגיעה אותה תחושה טבעית ואמיתית כל כך המחייבת מענה לשאלות התכלית ומטרת החיים. מחשבה זו עולה ומהדהדת במוחו של האדם החושב מספר פעמים לא מבוטל במהלך שנות חייו אך לרוב ללא מענה מספק. בנקודה זו באה קבלה ,מסירה את הלוט מבעד לסודות ומגלה כי התשובה הראשית לכל השאלות המורכבות הללו היא אחת- פרט למציאות הפיסית בה אנו שרויים,הנחווית בחמשת החושים.עלינו להכיר ,להרגיש ולחיות את הרובד הרוחני העמוק המצוי בתוכנו אך נסתר מעינינו. לדעת לראות ולהבין את עולם הסיבות לכל מה שמתרחש איתנו כאן ועכשיו. להבין כי הטבע בכללותו מתנהל, מקדמא דנא,על פי חוקים מוחלטים וקבועים. כך שאם האדם יטה עצמו ללמוד אותם ויחיה על פיהם, אזי הוא יוכל לנהל את חייו ויזכה בחיי שפע רוחניים וגשמיים כאחד, ולא יהיה כלי שרת במשחק החיים שלו עצמו. 

אסביר, חכמת הקבלה טוענת כי הכוח העליון,הבורא, הוא בלתי משתנה. כך שפעולות האדם אינן מסוגלות לשנות את השפעת הבורא,אך מסוגלות לשנות את האדם עצמו.לפיכך ולאחר שהשתנה,הוא מסוגל לראות את המציאות באור אחר,מרגיש קרוב יותר לבורא ומשתווה אליו בתכונותיו. כלומר, אם הוא משתווה יותר בתכונותיו לכוח העליון – הוא מרגיש את יחס הבורא אליו כיחס טוב יותר, ואם הוא מתרחק בתכונותיו (תכונות הקבלה) מתכונות הבורא (תכונות ההשפעה), הוא מרגיש, כאילו יחס הבורא אליו הפך להיות שלילי יותר. לימוד מסודר של סולם הבריאה בקבלה, יוצר אצל האדם תיאור מוקפד ומבני של רצון הבורא, שנמצא בתכונותיו בפסגת סולם התכונות הרוחניות, ומעמיד את האדם בתחתית הסולם ומעודד אותו לטפס את השלבים באופן עצמאי ומתוך רצון נקי לאיחוד שלם עם הבורא. עלייה במדרגות הסולם מהווה בעצם תיקון מידות שהאדם מבצע בתוכו. היא השינוי הפנימי של תכונות האדם - מהכוונה האגואיסטית במחשבותיו וברצונותיו לכוונה אלטרואיסטית. השינוי מתבצע במעלה המדרגות של הסולם, שכל אחת מהן מאפיינת מידה מסוימת של השתוות לבורא.לאורך הדורות גרסו המקובלים כי קיימים חוקים רוחניים מובהקים שעל פיהם העולם מתנהל והדברים מצאו ביטוי נפלא,אם כי מוצפן וכתוב בשפה מקודדת, בכתבי קבלה קדומים המסבירים לא רק מדוע הדברים נעשים אלא איך הם נעשים, בבחינת סיבה ותוצאה. אותה חוקיות, על אף שאינה נראית בעין בשר, מהווה את הבסיס לקיום המציאות הפיסית. 

היום, לאחר אלפי שנים האנושות הגיעה לפרשת דרכים ממנה לא ניתן להתעלם יותר. שאלת משמעות החיים מחפשת תשובה אמיתית ואמיצה. כך שלא יהיה ניתן להתעלם, לדכא ולכבות את " אש התכלית " שהחלה לבעור מאז ימי קדם וכיום רשפיה עלולים לחרוך כל חלקה טובה באם נמשיך להסתתר ולהתנגד כבדורות קודמים. אנו מתחילים לחוש שאף על פי ולמרות היותנו נזר הבריאה, שליטים מוחלטים על כל החי והמצוי בעולם, הטבע מחייב אותנו לשאלה המכרעת אשר בשנים האחרונות החלה להתגלגל ככדור שלג במורד והיא מצויה בשלבים סופיים לקראת התפרצותה הודאית. בלי בושה מוסרות המסכות,האמת מתגלה ורבים כבר מבקשים לנפשם תשובות לשאלות מטרידות מנוחה המתעוררות לפתע באמצע החיים. מהי מטרת קיומי, מה הטעם לחיי, האם נולדתי כדי לסבול ולהתייסר, ואיך אני אמור לחיות באושר , האם המציאות הנראית לנו היא אכן אמיתית או שמא קיימת מציאות מקבילה. התשובות לשאלות הללו מובאות ומתוארות בזוהר הקדוש בדיוק נמרץ.

לדברי המקובלים עוד בדורנו תגיע האנושות המתוסכלת והדיכאונית למצב מסוים בו הזעם והכאב ימצא ביטוי בהפניית עורף לכל צורות ההתפתחות -חינוך, פסיכולוגיה, ערכים ותרבות. הואיל והקבלה מצידה, מלמדת כי הצימאון הרוחני הקיים באדם מוכיח את קיום הנשמה. היא זו המתאווה לסיפוק הצרכים הרוחניים מעבר לכל צורך גשמי. ככתוב בקהלת " וגם הנפש לא תמלא" – האדם מטבעו יכול להסתפק במילוי הצרכים הגשמיים בלבד אולם נפשו משתוקקת לחיפוש אחר יעדים רוחניים גבוהים יותר לשם מימוש ייעודו. בקשת המשמעות והייעוד טבועה עמוק בלב האדם ונוצרה בו בכוונת מכוון. תכונה זו ניצבת כסלע איתן אליו מתנפצים גלי הספקות והתהיות אך חשוב לדעת כי אין שום תועלת בהכרת התכונה המיוחדת שבנו ללא היכולת להשתמש בה באופן הראוי. כל זמן הוא טוב לשינוי ומה יותר נכון מלשנס מותניים ממש ברגע זה ולצאת לדרך חדשה. אנו נמצאים בעיצומם של ימי חודש אלול והם בבחינת הכנות אחרונות לקראת שנה חדשה. תפילות ,סליחות ומאמצים רוחניים עליונים לזכות בשנה מבורכת. קחו נשימה עמוקה, ודעו כי כל התשובות הראויות לשאלות החשובות לכם באמת –פרנסה,זיווג,בריאות והצלחה נמצאות בשבילי החוכמה האינסופית שבה הכול כתוב וידוע מראש, היא חכמת הקבלה. מוגש בברכה
יצחק אהרון,ראש מרכז "חכמה".

חזרה למאמריםצרו קשרגרסת הדפסה