חכמת הקבלה
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 03-9220784
שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

ש' - 
שרון שואל :טבעת נישואין אני גרוש כ-5 שנים, עדיין ללא זוגיות משמעותית. טבעת הנישואין שלי עדיין אצלי ואיני מעוניין בה. האם יש דרך מסוימת להיפטר מהטבעת?
ת' - 
שרון שלום רב.
טבעת הנישואין לגבר אינה בעלת כל משקל ומשמעות דתית ורוחנית. לכן תוכל לעשות בה כרצונך. בהצלחה רבה.
ש' - 
עדי שואלת: ראשית אומר כי הגעתי לאתר שלך דרך כתבה שקראתי באתר מאקו בעניין עין הרע. ברצוני להתייעץ ולשאול האם יש סגולה בדוקה ומוצלחת להצלחה במשפט שאני ובעלי נקלענו אליו ללא עוול בכפינו ורק בגלל חמדנות של הצד השני, באמת ובתמים (משפט בעניין מכירה של ביתנו)! מאז שהכל התחיל אני בדיכאון והבית שלי שתמיד היה מטופח ונעים הפך להיות מוזנח ומלא בבלגן וזה משפיע על בעלי וילדיי ועליי מאוד אבל אני לא מצליחה לצאת מזה... כאילו מחכה שהמשפט יסתיים ואז אחזור לעצמי שוב. בבקשה עזור לי וייעץ מה ניתן לעשות, המשפט יתקיים בעוד כשבועיים, יש לציין שהכתבה על עין הרע דיברה אליי מאוד והזדהיתי רבות עם מה שכתוב שם... אני קוראת הרבה תהילים ומבקשת אבל מה עוד אפשר לעשות? אשמח לעצה, מודה לך מראש!
ת' - 
עדי שלום רב.

בפנייתך ניתן להבחין במצוקה גדולה ובלבול רב. על מנת לפזר הערפל ולנסות לסייע לך, את מוזמנת ליצור עימי קשר ואשתדל לעזור. בהצלחה רבה.
ש' - 
אביתר שואל : הוצאת זרע לבטלה האם הוצאתי זרע לבטלה באם אני יכול לקרוא בתורה?
ת' - 
אביתר שלום רב.הוצאת זרע לבטלה הוא מונח הלכתי המתייחס לאוננות בין ברצון ובין באונס.בתלמוד מופיעים ביטויים חריפים מאד על הוצאת שכבת זרע לבטלה‏. איסור הוצאת זרע לבטלה והחומרה שיוחסה לו הביאו לשימוש במונחים ייחודיים לאיסור זה: העבירה נקראת "החטא הידוע" וכן "פגם הברית", השמירה מפניה "שמירת הברית", והכפרה עליה "תיקון הברית".עיקר האיסור בהוצאת זרע לבטלה היא כשזה נעשה במכוון. עם זאת גם קרי לילה למרות שזו פליטת זרע שאינה רצונית, יש בה פגם שעסקו בו במסורת הקבלה. ההלכה מתייחסת בחומרה יתירה לאיסור הוצאת זרע לבטלה כאשר זה נעשה בעת קיום יחסי מין בין בעל ואשתו, ובמסגרתו הגבר "דש מבפנים וזורה מבחוץ". קרי, משגל נסוג.רמז ליחס השלילי למעשה זה ניתן למצוא כבר בפרשת וישב, שם רש"י מסביר שער ואונן מתו בגין חטא זה של הוצאת זרע לבטלה: "וידע אונן כי לא לו יהיה הזרע, והיה אם בא אל אשת אחיו ושיחת ארצה, לבלתי נתון זרע לאחיו. וירע בעיני ה' אשר עשה, וימת גם אותו." יש הרואים בכך מקור לאיסור האוננות, למרות שמדובר בתקופה של לפני מתן תורה, לעומת זאת, הפרשנים חלוקים בעניין, האם חטאו של אונן היה השחתת הזרע כשלעצמה או אף סירובו לייבם את גיסתו ו"לתת זרע לאחיו".על אף שאיסור האוננות אינה מפורשת בתורה, ההלכה והתורה שבע"פ רואות בה איסור הלכתי וחטא גדול. היחס אל הזרע הוא כאל חי בפוטנציה, ואל האוננות כמעין רצח שבו האדם מחסל את בניו הפוטנציאליים.היו כאלו שסברו שאיסור האוננות הוא תת-איסור של גילוי עריות, כיון שבו מגלה אדם את ערוות עצמו.יובן כי ההלכה היהודית מתירה לקיים יחסי מין עם נשים הרות, עקרות או מבוגרות, על אף שאין בהן פוטנציאל רבייה, לשם קיום מצוות עונה. מכאן ניתן ללמוד שהמונח "זרע לבטלה" אינו מכוון לבטלה מהולדה אלא פשוט לבטלה "שלא לצורך". כלומר כל סוג של שפיכת זרע שלא במהלך קיום יחסי מין עם אישה נקרא "זרע לבטלה".רבי נחמן מברסלב קבע כי ניתן לתקן את הנזקים הרוחניים שאוננות גורמת. לצורך זה, חיבר את תיקון הכללי, קובץ פרקי תהילים ותפילות שנועדו לתקן את פגם הברית, בנוסף על טבילה במקווה שנחשבת על ידו לעיקר התיקון ולאחר מכן תוכל לקרוא בתורה.בהצלחה רבה.
ש' - 
שירה שואלת: תקועה בזכרונות עבר כבור הרב שלום וברכה. אני בעלת תשובה מזה 12 שנה, רווקה. מיותר לציין שבמהלך השנים נפגשתי עם המון המון שידוכים - אבל שום דבר לא התקדם למשהו רציני באמת. לפני התשובה היה לי חבר שמאוד אהבתי ומאוד רציתי להתחתן איתו, אפילו שהייתי אז מאוד צעירה. אבל מסיבה מסוימת שלא ברורה לי עד היום - עזבתי אותו ועד היום אני מתחרטת על כך. הוא כבר המשיך בדרכו והוא נשוי עם ילד ואני עדיין חושבת עליו, למרות שרציונאלית אני יודעת שאם הוא התחתן אז הוא לא הזיווג שלי ושגם אני צריכה להמשיך הלאה וכו'. כעת אני בת 36, הזמן עובר ואני לא מצליחה למצוא בן זוג נורמלי. אני לא יודעת עד כמה זה נכון לשאול את זה - ואני יודעת את עמדת ההלכה לגבי הבאת ילד לבד - אני כל כך מפחדת להישאר לבד בסוף. אני כל כך מפחדת שלא אצליח למצוא אף אחד וגם אישאר ערום ועריה, בלי ילדים חלילה. מה הרב מציע לי לעשות? תודה רבה, מיואשת.
ת' - 
שירה שלום רב.אנסה לענות כמיטב יכולתי ולהציג את הסוגיה במלואה ואת השיקולים השונים.יסוד היסודות של הקיום האנושי הוא המשפחה היהודית המלאה. התורה כתבה כבר בסיפור גן עדן "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד", ולימדה כי כל מרכיבי המשפחה מתמצים במקום אחד: הזוגיות (יעזוב איש את אביו ואת אמו"), המיניות ("ודבק באשתו") וההפריה ("והיו לבשר אחד"). על כן, השאיפה המתמדת והחתירה היא להקמת משפחה, ובמסגרתה ללדת ילדים. במרוצת הדורות ועד ימנו אנו חל עיוות של קווי יסוד מסורתיים בתא המשפחתי והרצון להורות אינו עולה בקנה אחד עם הצורך במוסד הנישואין. על כן, לפני כל אפשרות אחרת עושים כל מאמץ להקים משפחה כדת וכדין, ובמסגרתה גם להביא ילדים לעולם. בשל קדושת המשפחה בישראל קיימת אפוא רתיעה עמוקה מפני הולדת ילדים מחוץ למערכת המשפחתית כזו ניתנת להקמה. הפוסקים אף קשרו את מצוות פרו ורבו עם מצוות הנישואין, וביארו שבשל כך לא מופיעה מצווה בפני עצמה להינשא. בשעה שאישה מגיעה למצב שבו היא חיה במציאות דואלית שמחד היא רוצה להנישא ולהקים משפחה ומאידך אין חתן בנמצא. השעון הבילוגי ממשיך לתקתק וכל יום שעובר מפחית את הסיכוי להרות. כעת עומדת בפני פוסקי ההלכה שאלה כבדת משקל והם חלוקים ביניהם. חלק סוברים כי אל לה לאישה להעמיד את רצונה בילד מול חשיבות קדושת המשפחה בישראל, ומול טובת ילד להיוולד במשפחה שיש בה אב ואם, ואין דרך ללכת במציאות כזו. לא זו בלבד, אלא שיש גם מערכת ציבורית כללית שיש להתחשב בה, והיא הרצון למנוע את המדרון החלקלק של גלישת הרצון להרות ללא נישואין לגילאים הרבה יותר צעירים, ולמציאות בה ההולדה ללא בעל תהפוך לאפשרות נורמטיבית או אפילו אידיאלית. לעתים תקנות ציבוריות לקדושת המשפחה בישראל בולמות את רצונו הפרטי של אדם. לעומת זאת, סובר חלק אחר של הפוסקים, כי כאשר מגיעים לגיל בו הסיכוי להרות עומד לפוג, וכי כאשר מדובר במי שעשתה את כל שביכולתה להינשא ולא זכתה בכך, לא ניתן למנוע מבחינה הלכתית את מימוש התקווה הזו. זאת משום שהתורה עצמה מתארת את האישה ללא הילד כמי שחשה שחייה אינה חיים כמובא סיפור רחל ויעקב "הבה לי בנים ואם אין מתה אנכי". המדרש מלמד שאין איסור מפורש על אישה ללדת ללא בניין משפחה וזאת בשל העובדה שאסור להיכנס לשאלת "הרישיון להרות", וזו דרך ארץ שקדמה לתורה ומהות יסודית של הקיום האנושי, ולראיה יש פעמים שדווקא אם יולדת בן מיוחד משלה גם ללא אב מגדלת אותו בחום ובאהבה יותר ממשפחה רעועה שממשיכים ללדת בה ילדים. אני נוטה לעמדה השנייה, אולם בשל האחריות הגדולה למשפחה ולקדושתה יש לצמצם את ההיתר הזה רק לנשים שגילן מעל 35. גיל זה נקבע לאור עמדת הרפואה בדבר סיכויי הפריה וירידתם, ובשל העובדה שזה קרוב לקו האחרון האפשרי. דברים אלה נכתבים מתוך צער עמוק על המציאות בה ישנן נשים שהגיעו לגיל זה ולא מצאו דרך להקים בית על אף רצונן. הדברים מסורים ללב וכולי תקווה שתמצאי מזור לכאבך ושתזכי לפרי בטן שימלא את חייך בחום,באהבה ובשמחה.
ש' - 
אסתר שואלת: ביתי נשואה כמעט שנתיים,איזה מזמורים מספר תהילים,יכולה אני לקרוא כדי שתזכה לזרע של קיימא,בתודה אמא שמחכה לבשורות טובות,אמן כן יהי רצון. לחצו לתשובה
ת' - 
אסתר שלום רב.הרב כדורי זצוק"ל לימד כי המקשה להרות טוב שתקרא פרקים ק"ב , ק"ג בתהילים בכל יום בבוקר, כולל שבת. בהצלחה רבה ויהי רצון שבתך תזכה במהרה לזרע קודש בר קיימא.
ש' - 
גל שואלת: החלפת סיכה בחתונה שלום התחתנתי לפני כמעט שנה שבועיים אחרי חברה ובה התחתנה היא ספרה לי על מנהג החלפת סיכות ביטחון ,אז בחתונתה החלפתי עמה בחדר סגור אני והיא סיכה כל אחת. לאחר ההחלפה עוד באותו יום נוצרה קטטה הזויה עם אנשים מחוץ לחתונה , ומאז אני והיא לא מסתדרות וכמו שנאת חינם בנינו לא יכולות לראות האחת את השנייה לפניכן היינו ממש חברות טובות יש הסבר לכך ?
ת' - 
גל שלום רב.

ישנן אמונות עממיות שאין אנו יודעים את מקורן, הואיל והן אינן מובאות בכתובים. עדות ישראל השונות בהיותן בתפוצות הושפעו ממנהגי המקומיים וחלק מהאמונות התפלות השתרבבו למנהגי ישראל עד כי נראה כי מקורן הוא יהודי מובהק, ואין כך הדבר. מנהג החלפת סיכת ביטחון מוכר לי ונתקלתי בו לרוב בקרב עדות המזרח. יש הגורסים כי הדבר נועד לשמור על הכלה הטרייה מאישה שנישאה, ושלא מלאו לה שלושים ימים ממועד חופתה ומעצם נוכחותה בחופה עלולה לתפוס את מזלה של הכלה הטרייה ולעכב מבעדה להרות. ממחקר שערכתי בנושא לא מצאתי אף ספרות אותנטית המצביעה על מקורו של המנהג וכאמור יש לראות בכך אמונה תפלה.
בהצלחה רבה.
ש' - 
טל שואלת: השם אורי (במלעיל) לבת שלום רב, אשמח לעצתך בנוגע לשם אורי לבת שעתידה להוולד לי בסוף אוגוסט. אורי עם חולם במלעיל = אור שלי או הפיצי אור אם מתייחסים לשם בציווי. בעיני השם יפה מאוד ואני לא רואה בו כלל שם של בן כמו אורי עם חולם. מי קבע שזה שם של בן אם אינו מוזכר בתנך לגבר? הסביבה. והסביבה משתנה כל הזמן... מה דעתך?
ת' - 
טל שלום רב.ראשית, אאחל לך לידה קלה ומוצלחת.השם אורי בחולם מלא, אינו מגדרי ולכן ניתן לקרוא אותו לבנים ולבנות גם יחד. חשוב לדעת כי המילה "אור" מופיעה לראשונה במקרא בפסוק " ויאמר ה' יהי אור". אין הכוונה לאור הנראה בעין (המאורות נבראו ביום הרביעי) אלא לאור הגנוז הנדון ברחבה בחכמת הקבלה ואין זה המקום לפרט. לשיטת האר"י קיימת סכנה בקריאת השם "אור" לבנות משום היותו זכרי. אך במקרה הנ"ל אין חשש לקרוא לבתך, שתיוולד בע"ה, בשם אורי במלעיל.
ש' - 
מירב שואלת: כניסה להריון שלום אני נשואה שנה ו 3 חודשים ואני עדיין לא נכנסתי להריון השאלה שלי יש לי 2 כלבים האם הם מפריעים לי להיכנס להריון?
ת' - 
מירב שלום רב.היהידות גורסת שכלב בבית אינו מונע את הברכה והחסד, וכבר שנו בעניין זה חכמים,כמו הרמב"ם, וקבעו כי אין כל מניעה לגדל בעל חיים בבית ואין בזה כדי להפריע לך להרות.בהצלחה רבה
ש' - 
אושר שואל: זרע לבטלה שלום כבוד הרב אני רציתי לשאול אם גבר מוציא זרע לבטלה מה עונשו ? ואיך אפשר לבטל את העברה של זרע לבטלה?
ת' - 
אושר שלום רב.הוצאת זרע לבטלה הוא מונח הלכתי המתייחס לאוננות בין ברצון ובין באונס.בתלמוד מופיעים ביטויים חריפים מאד על הוצאת שכבת זרע לבטלה‏. איסור הוצאת זרע לבטלה והחומרה שיוחסה לו הביאו לשימוש במונחים ייחודיים לאיסור זה: העבירה נקראת "החטא הידוע" וכן "פגם הברית", השמירה מפניה "שמירת הברית", והכפרה עליה "תיקון הברית".עיקר האיסור בהוצאת זרע לבטלה היא כשזה נעשה במכוון. עם זאת גם קרי לילה למרות שזו פליטת זרע שאינה רצונית, יש בה פגם שעסקו בו במסורת הקבלה. ההלכה מתייחסת בחומרה יתירה לאיסור הוצאת זרע לבטלה כאשר זה נעשה בעת קיום יחסי מין בין בעל ואשתו, ובמסגרתו הגבר "דש מבפנים וזורה מבחוץ". קרי, משגל נסוג.רמז ליחס השלילי למעשה זה ניתן למצוא כבר בפרשת וישב, שם רש"י מסביר שער ואונן מתו בגין חטא זה של הוצאת זרע לבטלה: "וידע אונן כי לא לו יהיה הזרע, והיה אם בא אל אשת אחיו ושיחת ארצה, לבלתי נתון זרע לאחיו. וירע בעיני ה' אשר עשה, וימת גם אותו." יש הרואים בכך מקור לאיסור האוננות, למרות שמדובר בתקופה של לפני מתן תורה, לעומת זאת, הפרשנים חלוקים בעניין, האם חטאו של אונן היה השחתת הזרע כשלעצמה או אף סירובו לייבם את גיסתו ו"לתת זרע לאחיו".על אף שאיסור האוננות אינה מפורשת בתורה, ההלכה והתורה שבע"פ רואות בה איסור הלכתי וחטא גדול. היחס אל הזרע הוא כאל חי בפוטנציה, ואל האוננות כמעין רצח שבו האדם מחסל את בניו הפוטנציאליים.היו כאלו שסברו שאיסור האוננות הוא תת-איסור של גילוי עריות, כיון שבו מגלה אדם את ערוות עצמו.יובן כי ההלכה היהודית מתירה לקיים יחסי מין עם נשים הרות, עקרות או מבוגרות, על אף שאין בהן פוטנציאל רבייה, לשם קיום מצוות עונה. מכאן ניתן ללמוד שהמונח "זרע לבטלה" אינו מכוון לבטלה מהולדה אלא פשוט לבטלה "שלא לצורך". כלומר כל סוג של שפיכת זרע שלא במהלך קיום יחסי מין עם אישה נקרא "זרע לבטלה".רבי נחמן מברסלב קבע כי ניתן לתקן את הנזקים הרוחניים שאוננות גורמת. לצורך זה, חיבר את תיקון הכללי, קובץ פרקי תהילים ותפילות שנועדו לתקן את פגם הברית, בנוסף על טבילה במקווה שנחשבת על ידו לעיקר התיקון.בהצלחה רבה.
ש' - 
רחל שואלת: גילוי מין העובר בהיריון שלום רב, האם יש מניעה/איסור מבחינת היהדות לגלות את מין העובר במהלך ההריון ? תודה רבה
ת' - 
רחל שלום רב.אשיב לשאלתך מבלי להתייחס לנושא ההלכתי בדבר בדיקות הריון כאלה ואחרות שיש לגביהן ספק. עקרונית לא קיים איסור לברר את מין הילוד וישנם אלה הבוחרים שלא לדעת את מין הילוד עד למועד הלידה. כאמור בדברי המדרש "שבעה דברים מכוסים מבני אדם ואלו הן: א) יום המיתה, ב) ויום נחמה, ג) ועומק הדין, ד) ואין אדם יודע במה הוא משתכר [היכן הוא ימצא את פרנסתו], ה) ואין אם יודע מה בליבו של חברו, ו) ואין אדם יודע מה בעיבורה של אישה [האם היא תלד בן או בת], ז) ומלכות הרשעה אימתי נופלת.(בראשית רבה, סה):הנימוק לאי הידיעה המוקדמת הוא שאם ההורים יגלו שמין העובר אינו כרצונם,הם עלולים להתאכזב ו/או לנקוט בצעדים להפסקת הריון. לעומת זאת עצם הידיעה המוקדמת,אפילו אם מין העובר כפי שההורים קיוו, עלולה להפחית מעצמת חווית הלידה ומההתרגשות. בהצלחה רבה.
ש' - 
סיוון שואלת: לגבי מה שטענת על הספר הזוהר רשמת שלא יכול לקרות שום דבר אם קוראים בספר הזוהר . אך רשום בהקדמה בספר עצמו במפורשות את המשפט הבא: "לרביעי- המחפש כל טענה להתחמק מקיום חובותיו טוען אסור לקרוא בספר הזוהר! ומי שיעיז ישתגע! השמר נפשך והתרחק מזה הספר. תודה על תשובתך.
ת' - 
סיוון שלום רב.

ישנן אזהרות הגורסות כי חל איסור חמור לקרוא וללמוד את ספר הזוהר הקדוש ומותר להעמיק בסודותיו רק לעומדים בתנאים הבאים: גיל ארבעים, נשוי, שומר תורה ומצוות וכדומה. אותן אזהרות אף מפליאות בסכנה האורבת למי שמכניס עצמו לים החכמה, בטענה כי הוא מעמיד עצמו בסכנת איבוד הדעת ושיגעון.
אם מישהו היה דואג לקרוא את ההקדמה של הזוהר הקדוש אולי היה חושב אחרת. אנמק את דברי, ואתן תשובה שתפזר את הערפל האופף את הילת המסתורין בסוגיה זו. אוצר קדוש ונעלה הוא ספר הזוהר, שנתחבר בקדושה עליונה ע''י התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי זיע''א. ובזכות הקריאה והלימוד בספר הזוהר הקדוש מובטח לנו שנזכה ונגאל ברחמים ללא צרות וייסורים. דבר זה מבואר בספר הזוהר הקדוש מפי קודשו של משה רבנו ע''ה ''הרעיא מהימנא'' אשר היה נגלה לרבי שמעון בר יוחאי ולחבריו במעמד מלא הוד ומגלה להם סתרי תורה. וכך אומר משה רבנו ע''ה לרשב''י זיע''א בזוה''ק פרשת נשא, ''בהאי חיבורא דילך דאיהו ספר הזוהר יפקון ביה מן גלותא ברחמי''
ביאור הדברים: בזכות החיבור שלך ספר הזוהר הקדוש יצאו בני ישראל מן הגלות ברחמים! ללא צרות וייסורים וללא צּער חבלי משיח.
אף גאון ישראל הרמח''ל, רבנו משה חיים לוצטו זצוק''ל, בעל ה''מסילת ישרים'', תיקן בישיבתו סדר לימוד מיוחד של גרסה בספר הזוהר הקדוש במשמרות ללא הפסק כלל, מעלות השחר עד שקיעת החמה וקבע דבר זה כתקנה הראשונה בישיבתו, וכותב על מעלת הדבר באגרת לחכמי ישראל בזאת הלשון : '' זאת העצה היעוצה לכל קהילות קודש להינצל מרשת זו טמנו שונאיהם ובוודאי היה להם לפקח על זאת ולא יחדלו (מהלימוד בספר הזוהר)כי רב הדבר ועצום מאוד. יובן כי חכמת הקבלה מלמדת כלל גדול וחשוב שכפי קדושתו ומעלתו של הדבר כך יש יצר הרע שמנסה להתנגד לכך בכל כוחו. דבר זה בולט וזועק לשמים בפרט בנושא הקריאה והלימוד בספר הזוהר הקדוש, היצר הרע שיודע בוודאות שע''י הקריאה והלימוד בספר הזוהר הקדוש, הוא נדחה מן העולם ומתבטלת ממשלתו ומשכך הוא משקיע מאמצים מיוחדים להחדיר דעות שטות והבל הפך האמת ממש, ואף לא בוחל כדרכו בשקרים ובהפחדות, והעיקר שמטרתו תושג ותאבד טובה מישראל חלילה וחס. כדרכו של היצר הוא פונה לכל אדם בשפתו שלו וכביכול מתוך דאגה עמוקה ואהבה.

לאחד - שאיננו מבין את לשון הזוהר טוען כנגדו מה התועלת בקריאתך הרי אינך מבין כלום.

לשני - שעוסק כל יומו בלימוד ש''ס ופוסקים טוען הרי אינך מקובל כשתסיים ללמוד את כל הש''ס והפוסקים אז תמצא זמן גם ללמוד בספר הזוהר, כעת זה ביטול תורה.

לשלישי - שעדין רחוק מקיום המצוות טוען מה לך ולספר הזוהר הקדוש הזה? זה, לא בשבילך כלל !

לרביעי - המחפש כל טענה להתחמק מקיום חובותיו טוען אסור לקרוא בספר הזוהר ! ומי שיעז, ישתגע. השמר נפשך והתרחק מזה הספר.

בראשונה נבאר כי אף גירסא בעלמא - קריאה ללא הבנה כלל בספר הזוהר הקדוש מעלתה גדולה ונשגבה ופועלת רבות ונצורות.

מכאן תביני שספר הזוהר הקדוש - הוא המרפא לנפש הגדול ביותר שקיים! בכוח הקריאה בו לטהר ולקדש את נפש האדם עד שהיא מאירה ומזהירה באור קדוש ועליון. וכל האזהרה אודות לימוד הקבלה וההגבלות על כך לא נאמרו כלל ועיקר על לימוד פשט הזהר ומוסרין ועל הקריאה בו. אלא נאמרו על לימוד בכתבי האר''י ז''ל שער הכוונות, שער הגלגולים, עץ חיים וכו' אשר ללימודם נצרכת הכנה גדולה ואזהרות גדולות. ולכן אין בכך כל חשש, ותוכל לצמוח מכך רק טובה וברכה לאדם עצמו ולכלל ישראל. בהצלחה רבה.
ש' - 
דנה שואלת: צדקה ושלום בית אני ובעלי חלוקים בנושא הצדקה ונתינה מה שגורם למחלוקות קשות בינינו אני מרבה לתת צדקה ובעלי כועס על כך(הסכום הוא פחות ממעשר) יש לציין כי שנינו עובדים ומצבינו הכלכלי סביר אך יש לו התנגדות עקרונית לדבר.תקופות מסויימות הסתרתי ממנו את העניין אך כשזה התגלה העניין נעשה מכוער ביותר ואף איים עליי בגירושין כיצד עליי לנהוג בנושא זה?
ת' - 
דנה שלום רב.

ידוע כי כל אדם מישראל חייב לתת צדקה. בתלמוד הבבלי אנו למדים כי אפילו עני המתפרנס מן הצדקה, שאין לו כל אפשרות להתפרנס, וכל מחייתו היא ממה שנותנים לו אחרים, גם הוא חייב לתת צדקה ממה שנותנים לו אחרים. בתקופות עבר כאשר היתה יד חכמי ישראל תקיפה, היו בתי הדין שבכל עיר ועיר, כופין את מי שאינו רוצה לתת צדקה שייתן. ואם היה מסרב, היו רשאים להענישו עד שייתן כמה שהם משערים שהוא יכול וראוי לתת. ואף על פי שכלל גדול בידינו שאין כופין על מצוה שמתן שכרה בצדה, מן הראוי היה שלא יכפו על מצוות הצדקה. אך חשוב להבין כי צדקה, לצד היותה משפיעה על מזלו של האדם ומצילה אותו מפורענויות, קיים בה צד ערכי,חברתי וסוציאלי הדואג לרווחת אלו שהפרוטה אינה מצויה בכיסם ובכך ליצור חברה בריאה שאינה מפנה עורף לחלש. הואיל ובביתך הדעות חלוקות בינך ובין אישך וקיימת ביניכם תהום פעורה אמליץ לך לשוחח עימו על הצורך שאת חשה בקיום המצווה,להסביר בנועם את המשמעות העמוקה שאת רואה בנתינת הצדקה ולהגיע להסכמה משותפת ,מתוך כבוד וחלילה לא לפגום בלכידות התא המשפחתי, על גובה הסכום שתתנו יחד. כך שהוא לא ירגיש חסרון כיס ואת תצאי מקיימת מצוות עשה מן התורה. יישר כוח ויהי רצון שהצדקה תעמוד לך ולבני ביתך לזכות גדולה.
ש' - 
נטע שואלת: זיווג לפי שמות שלום, ראשית ברצוני לציין שממש נהניתי לקרוא את המאמרים באתר. יישר כח. יש לי שאלה בנוגע לחישוב התאמה זוגית לפי שמות. האם החישוב של השם הוא רק לפי שם ראשון שבשימוש יומיומי או צריך להוסיף לחישוב גם את השם האמצעי?
ת' - 
נטע שלום רב.

תודה רבה על המילים החמות. בחכמת הקבלה קיימות עשרות רבות של שיטות חישוב הנוגעות למערכות גורל ומזל. את מוזמנת לקרוא את חלקן כאן באתר. לצורך בדיקת גורל הזיווג נעזרים בשם האדם, שבו הוא מתקרא בשגרה, ולא כפי המופיע בתעודת הזהות. באם קיים שם אמצעי נוסף,חשוב לדעת אם האדם מתקרא בו. אם אכן הוא בשימוש יש לבחון אף אותו. ברכה והצלחה.
ש' - 
רוית שואלת : האם כל מסגרת ללימודי קבלה היא כשרה? האם ניתן ללמוד בקבוצות מעורבות גברים ונשים? מה לגבי הרב לייטמן? האם לא סותרת דרכו את דרך היהדות? "קבלה לעם"- האם אפשר ללמוד קבלה במסגרת זו? ברשותך, אשמח לקבל תשובה מפורטת
ת' - 
רוית שלום.בשנים האחרונות אנו עדים לפריחה ולהתעניינות רבה בכל הנוגע לתחום הרוחניות, הדת והקבלה. לצד ההתפתחות הכללית, מדעית וטכנולוגית, קיים בנו הצורך לספק את צורכי הנפש, ולכך נועדה חכמת הקבלה. רבים מוצאים עצמם נמשכים אחר סוד קסמה של תורת הסוד היהודית ומבקשים ללמוד ולהעמיק ברזיה הנשגבים. כמו כל תחום אחר בחיים,לא כל מקום הוא ראוי וכשר ואם בקבלה עסקינן אז חשוב מאוד לדעת ולשאול מי הרב העומד בראש המכון/מרכז , מי המורים, היכן רכשו השכלתם והאם החומר הנלמד מלווה ונסמך על ספרות קבלית אותנטית וקדושה. באם מדובר בהרצאה חד פעמית אין מניעה לישיבה בהפרדה בין גברים ונשים. אך לימודי קבלה מסודרים וממושכים אסור שיתקיימו במעורב. לגבי מיכאל לייטמן (הוא איננו רב), הדעות לגביו חלוקות. ישנם רבנים מקובלים, גדולים ובעלי שם, הטוענים כי הוא מחטיא את ההמונים הלומדים במסגרת הארגון שהוא עומד בראשו "קבלה לעם". לדבריהם חל איסור חמור ללמד קבלה להמונים וכי רק מי שעשה כברת דרך ארוכה בעולמה של תורה ועמל שנים רבות בשקדנות ובחריצות יכול ורשאי ללמוד את הסוד. באופן הלימוד שהוא מעביר אין התייחסות לקיום תורה ומצוות ואין חיוב לאורח חיים דתי. דבר העומד בסתירה חריפה לכל אותם מקובלי על שחיו חיים דתיים חדורי אמונה ולא פסחו על קיום מצוות התורה, שהם אלה שהורישו לנו את ידיעותיהם וממילא כל הרוצה לפסוע בשבילי הקבלה צריך ללכת עקב בצד אגודל כפי שהלכו אבותינו. ללא קיצורי דרך ועיוות פני הדברים לתועלת אישית. לעומתם ישנם אלה הגורסים כי האנושות הגיעה למצב בלתי נסבל של סבל וחכמת הקבל היא המפתח לסדר ואיזון בכל הכאוס השורר בין אדם לחברו ובין אדם לעצמו. משכך ולדבריהם הוא עושה שרות טוב לקהל הפונים אליו ופותח שערים לכל המבקש ללמוד, ללא הבדל גזע,דת ומגדר.
ש' - 
אלמונית שואלת: שינוי שם שלום, התחתנתי כלפני חצי שנה בערך. שנים לפני החתונה חמותי הלכה לרב ושאלה האם הקשר הזה יחזיק מעמד מכיון שאני באה מבית רוסי והוא מזרחי. וזה לא היה לרוחה... הרב טען שזה לא יצליח.. מפה לשם עברו 6 שנים מאז והתחתנו :)מה שכן אני חיבת לציין שהקשר הזה אף פעם לא ממש עבד ותמיד היו מריבות חזקות, עוד בחברות בינינו. אני מדברת על תקופה של 8 שנים מריבות לפני החתונה.. בטח תשאל למה בכל זאת התחתנתי? התשובה היא כי אהבתי אותו וסה'כ חשבתי שאם נרצה זה יצליח. העניין הוא כזה-חודש לפני החתונה הלכנו לרב ליעוץ. הוא אמר שאני צריכה לשנות שם אחרת הקשר שלנו לא יצלח ויהיה לנו מאוד קשה. והוא אמר שהוא כבר קשה עכשיו אז אחרי החתונה יהיה יותר גרוע {הוא ידע זאת לבד לא סיפרנו לו} הוא הביא לי רשימה של כמה שמות ולומר את האמת אני לא ממש האמנתי שזה מה שאני רוצה לעשות למרות שבעלי מאוד מאוד התעקש ורצה שאעשה זאת. היום אחרי חצי שנה של נישואים כושלים אני אובדת עצות.. לא רוצה לוותר בקלות כי הוא סה"כ בחור טוב ויודעת שיהיה אבא נפלא. היום אני רוצה לשנות שם. עדין טיפה מהססת לגבי האם זה באמת יעזור. אבל אני החלטתי שאם זה אולי יציל את נישואי אעשה זאת. שאלתי היא כזו.. לפעמים שעושים צעד כזה שמבחינתי הוא מאוד משמעותי. לא עדיף ללכת לכמה רבנים? האם זה מספיק שדיברנו עם אחד? ובדיוק כמה שניות.. ברגע שנכנסנו הוא מיד חישב על דף את השמות והחליט שעלי להחליף. מה אתה חושב ? ממש זקוקה לעצה .
ת' - 
אלמונית שלום רב.חכמת הקבלה עוסקת, בין השאר, בתורת הזיווגים. משמע,בחינת הכוחות הפועלים בין גבר לאישה דרכם ניתן לחזות ולאבחן את רמת ההתשוות וההתאמה של הקשר הזוגי.בדיקה זו נעשית בהתבסס על שם האדם ושם האם של כל אחד מבני הזוג ובהליך מסויים מתקבלת תשובה חדה וחד משמעית.יחד עם זאת אין בכך כדי לקבוע בדיוק נמרץ את טיבו של הקשר הזוגי,אלא לכל היותר לתת דגשים ופוטנציאלים שלו, הואיל ורקמת האהבה מורכבת מהמון פרטים קטנים היוצרים את השלם המלא- תחושת בטחון,מחויבת,התמסרות,נאמנות,כבוד ועוד. כפי שציין החכם באדם,שלמה המלך, שאחד הדברים שניפלאו מבינתו הוא "דרך גבר בעלמה" -סוד האהבה. המלצה לשינוי שם נכונה במקרים קיצוניים בלבד ואין במקרה שלך כדי להמליץ על שינוי ו/או הוספת שם מפני שסלע המחלוקת ביניכם נוגע להתנהלות מערכת היחסים ולקווי אופי שונים של שניכם,היוצרים קרע ומחלוקות,ששום שינוי שם לא יתקן. אסייג את דברי ואומר ששינוי של אחד מבני הזוג ילקח בחשבון באם מדובר בבעיות פריון,פרנסה ובריאות. כך שלפני שרצים לשנות שם ולהניח ולקוות שבכך יסתיימו המריבות והייסורים ביניכם, אמליץ בחום לפנות לייעוץ זוגי על מנת להשכין שלום בית ביניכם. לאורך חיי המקצועיים טיפלתי בהמון מקרים של זוגות שעמדו להתגרש והיו על פי התהום והצלחנו יחד להשכין שלום בית. אני סבור כי בירור המחלוקות,הבנת הרצונות ושינו התייחסות עשויים לחולל פלאים ותווכחו לדעת במהרה כי השם לא אשם. בברכת שלום בביתך.
ש' - 
ראובן שואל: שלום האם קריאה בזוהר ללא שמירת מצוות או שמירת חלק מהם יכולה להזיק לאדם בצורה כלשהיא?
ת' - 
ראובן שלום רב.

הנזק היחיד שעלול להיגרם לך מקריאה בזוהר הקדוש- הוא חוסר הבנת הנקרא.
בהצלחה רבה.
ש' - 
בת אל שואלת: שלום לך יצחק. קוראים לי בת אל ( אליס) ואני מרגישה שזה לא שם שאני מרגישה שהוא טוב לי אני מרגישה שהשם הזה לא בשבילי מלכתחילה אני רוצה לשנותו אבל השאלה היא האם אני צריכה לשנותו כי אני מרגישה שבגלל השם המזל שלי נעצר.
ת' - 
בת אל שלום רב.ידוע בחכמת הקבלה כי שמו של האדם מצפין בתוכו רבדים עמוקים אודות מהות ואיכות החיים. כל אלה באים לביטוי ומייצגים את המילה "מזל". אף קיימת גמרא הטוענת לשינוי מזל בעקבות שינוי שם. המקובלים לימדו כי מותר לקרוא בשם המכיל אחד משמותיו של הבורא רק אם הוא מופיע בתנ"ך. אך יש להימנע מלקרוא בשם כזה באם אינו מופיע בכתובים. שמות כמו אוראל, בת-אל, שי- אל , נסיה וכדומה. על אף המשמעות החיובית הם אינם מובאים בשורשי השמות ולכן דווקא בשל ההקשר הרעיוני המיוחד הם עלולים להפעיל כוחות רוחניים של מעלה ולא תמיד בכיוון הרצוי. יחד עם זאת אסייג את דברי ואומר כי בכל כלל יש יוצא מן הכלל כך שאין להסיק מדברי שקיים הכרח לשנות/להחליף את שמך. באם הנך חשה חוסר חיבור לשמך יש מקום לבחון ולבדוק זאת במסגרת ייעוץ אישי, ובכל מקרה לא לעשות שינוי,גריעה או הוספה בתיבת השם , מבלי לקבל חוות דעת יסודית. בהצלחה רבה.
ש' - 
ליאת שואלת: קושי בכניסה להריון אני ובעלי נשואים כמעט שנתיים ולא זכינו עדין לפרי בטן עוד לפני שהתחתנו קפצו לאוזני שמועות שאם חברה שלי מתחתנת כמה ימים אחרי אסור לנו לבוא אחת לשניה כי זה מעכב הריון אלא אם כן להחליף סיכת ביטחון וכנל לגבי יולדת שמשתתפת בחתונה שלי. אני וחברתי הינו בחתונה אחת של השניה והחלפנו סיכה אך בחתונתי היתה יולדת ולא ידעתי. האם יש בזה משהו? יש לציין שעברנו בירור רפואי ולבעלי יש בעיה קלה אך עדין אפשר להיקלט ואצלי הכל בסדר!
ת' - 
ליאת שלום רב.אני מכיר את האמונה, הידועה בעיקר בקרב העדה העיראקית, הגורסת כי אסור לכלות טריות ו/או לאישה שלא מלאו לה ארבעים ימים מאז הלידה להשתתף אחת בחתונת השנייה. על פי אותה אמונה, הדבר עלול "לסגור" את רחמה של האישה ולמנוע ממנה להתעבר. מניסיוני העשיר אעיד, כי נתקלתי במספר מקרים דומים ואכן התגלו קשיים לא מוסברים להרות. לאמונה זו אין תימוכין במקורות אך ידוע כי מנהג ואמונה מקבלים משנה תוקף ואמיתות כאשר נותנים להם כוח. לפיכך,אמליץ לך לגשת לייעוץ קבלי בנושא ואני משוכנע כי ימצא לכך פתרון מהיר וראוי. בהצלחה רבה ובברכת זרע של קיימא במהרה.
ש' - 
רינת שואלת:לכבוד הרב שלום רב אני בחורה בת 29 חוזרת בתשובה כבר קרוב ל-5 שנים. בגיל 22 הייתי בטיול במזרח של שנה ושם התפללתי על זיווג בקירוב 40 יום והכרתי בחור שמאוד מצא חן בעיניי והרגשתי מאוד מאוד חזק כי הוא זיווגי. דיברנו כמעט שעה והוא הזמין אותי לצאת איתו בערב ואני בשיא טיפשותי הברזתי לו. (אז הייתי די שמנה והוא היה נראה ממש טוב והרגשתי מאוד לא שווה ביחס אליו. זה נשמע טיפשי אך כך עובד ראש של אישה..). מאז אני מרגישה חרטה עצומה שאי אפשר לתאר במילים. לצערי אני עדיין רווקה בלי זוגיות הנראית לאופק. אני מרגישה מחסום מאוד גדול בכל הקשור לזיווג. קראתי לא מזמן את שיר השירים 40 יום מה עוד ניתן לעשות? האם הבחור הזה היה זיווגי?? הוא בא לי עד הרגליים אז וכמו טיפשה ברחתי. תודה
ת' - 
רינת שלום רב.נושא הזיווגים נידון בהרחבה רבה בתורת הקבלה הואיל ומדובר בטעם החיים עצמם. שהרי כבר נאמר בבראשית " לא טוב היות האדם לבדו". הזוהר הקדוש כותב " כל אדם ואדם כאשר הוא בא לעולם הוא בא עם בת זוגו המיוחדת לו". לכן תביני מהדברים כי אין אפשרות להתל בגורל וכי מה שמזומן לך יגיע בעיתו. אני מבין את תחושת ההחמצה והחרטה שאת חשה ואף את הספק המנכר בליבך שמא הפסדת את המיועד לך. אך ברצוני לומר לך שהמקרה אותו את מתארת אינו מדבר על זיווג שקרם עור וגידים והיה על סף נישואין ואת החלטת לברוח . אלא את מתארת מצב פוטנציאלי בלבד שאינו מעיד במאומה על טיבו של הקשר ביניכם,על אף השיחה הנעימה. עצתי אליך היא לא לתהות על העבר ולא לתת לרגשות לייסר אותך. המשיכי בחייך ובע"ה תמצאי את זיווגך ההגון,כזה שיהיה אמיתי וינסוך בך תחושת ביטחון ואהבה. אם בכל זאת את חשה עיכוב ממשי ולא מוסבר בתחום הזוגי, את מוזמנת לפנות אלי ואסייע לך בשמחה.בהצלחה רבה.
ש' - 
כרמית שואלת: שלום יצחק. ברצוני לדעת איזה פרקים בתהילים אני צריכה לקרוא מידי יום לעובר בריא? תודה ושבוע מבורך
ת' - 
כרמית שלום רב.להלן פרקי תהילים המסוגלים להריון תקין וללידה קלהמהגאון הרב חיים קנייבסקי שליט"א :פרקים - א' , ד' , ה' , ח' , כ' , לה' , נז' , צג' , קח' , קמב'.להשתדל להגיד כל יום ותבטיח שתאמר אחרי הלידה "נשמת כל חי" בשמחה גדולה.ולכל המבקשות להיפקד להריון הנה תפילה לזרע בר קיימא, לזכות בבנים ובבנות ולפקידת עקרות ."מלך אל חי וקיים, אתה חונן לאדם דעת ומלמד לאנוש בינה, חננו מאיתך חכמה, בינה ודעת ותזכה אותנו, ותיתן לנו כוח שנזכה לפקוד עקרות בתפילתנו.ותלמדנו ברחמיך הרבים איך להתפלל בשביל עקרות לפקדם לטובה בדבר ישועה ורחמים.ותשמע תפילתנו ותאזין שועתנו שיהיו כל העקרות נפקדות לטובה חיש קל מהרה, ויולידו ברחמיך בנים ובנות חיים וקיימים. ויתרבו עמך בני ישראל כחול הים אשר לא ימד ולא יספד.וכשם שגברו רחמיך על אבינו הראשון - אברהם אבינו, ואשתו שרה אימנו, אשר זכרתם לטובה ותפקדם לעת זיקנותםונתת להם את יצחק, והבטחתם להרבות זרעו ככוכבי השמיים -כן יהמו נא מעיך ורחמיך על כל עקרות עמך בני ישראל ובפרט עלי (שם פרטי) ___ בת( שם האם) ____ שעיני תולות אליך לבד שתיתן לי זרע של קיימא! ונזכה לגדלם לתורה, לחופה ולמעשים טובים לאורך ימים ושנים טובים.ריבונו של עולם, חוס ורחם עלינו והתפתה והתרצה והתפייס לתפילתנו, ונזכה לקיים באמת מקרא שכתוב:'והודעתם לבניך ולבני בניך למען כל עמי הארץ, כי י-ה-ו-ה הוא האלוקים ואין עוד' .אמן כן יהי רצון".(ליקוטי תפילות - ר' נחמן מברסלב)
ש' - 
מור שואלת: שלום כבוד הרב, אני ובן זוגי גרים ביחד כבר כמה שנים ,אמא שלו לא אוהבת אותי ומתנהגת אליי בצורה מגעילה (לדוגמא: היא חטפה לי אוכל מהיד ...מקללת אותי.. ) לאמא שלו יש חברה שמתעסקת בכישופים, קוראת בקפה וכל זה... בחודשים האחרונים אני ובן זוגי לא מפסיקים לריב ואני הרגשתי שאני מבולבלת ושאני משתגעת .פניתי לרב מקובל שפתח לי בקבלה והוא אמר לי שהיא עשתה לנו כישוף ושהיא מרחה שמן על המשקופים של הדלת ,הרב אמר לי לטהר את הבית עשיתי זאת ראיתי קצת שינוי אבל עכשיו זה שוב חוזר על עצמו. בנוסף אין לנו מזוזה בכניסה לבית ,שמנו כבר אחת והיא נפלה בלילה ועדיין לא קנינו חדשה .אני מרגישה שאני שוב משתגעת , עצובה ועצבנית.בן זוגי נהפך להיות מאוד עצבני וזה מאוד לא מתאים לו.אני כבר לא יודעת מה לעשות אני ממש מתחננת לעזרה. תשובה
ת' - 
מור שלום רב.

קודם ולפני שאענה על שאלתך עליך לקבוע מידת מזוזות בכל הבית!! עוד אציין כי אין זה המקום לדון בשאלה האם נעשה עליכם מעשה כשפים או כל פעולה רוחנית מאגית ששורשה בסטרא אחרא, לשם כך אני מקבל קהל לפגישות ייעוץ אישיות. אני רוצה להאמין כי הרב שאיתו התייעצת אכן זיהה נכונה כי אכן מדובר במעשה כישוף. הואיל ואת מתארת מצב סוער,מטלטל, לא שיגרתי ואפילו מסוכן אמליץ לך לפנות מיד לייעוץ מקיף ומעמיק בנושא ולא להשתהות ולחשוב כי הדבר יחלוף מעצמו. כי אם אכן מדובר בכישוף קיימת סכנה ברורה הן לזוגיות עצמה והן למזלך, שיכול חלילה ליפול ולהיסגר לשנים ארוכות.דעי כי כישוף אינו משחק וכל התעסקות איתו גורמת להפסד בגוף ונפש ושומר נפשו ירחק. בהצלחה רבה.
ש' - 
לבנה שואלת: היכן ניתן לשים את כל הקמעות שקיבלנו אי פעם בעלי כועס מאוד ומזלזל בקמעות.
ת' - 
לבנה שלום רב.

באם קמע נפגם או האדם מאבד בו עניין,עליו לגנוז אותו.
תיבת גניזה נמצאת כמעט בכל בית כנסת ויש להניחו שם.
בהצלחה רבה.
ש' - 
אריאל שואל: עפ"י האמור במאמר לקחתי בדיקה לגבי הבורסה הוקמה בכ"ד כסלו 1953בדקתי לגבי שנת התשס"ט שבה התחוללה מפולת ויצא בחשבון מספר שנתי 6 שעפ"י האמור הייתה צריכה להיות שנה מצוינת אז אם אפשר לברר היכן הטעות תודה.
ת' - 
אריאל שלום רב.התחזית אותה אני מעניק לכם כאן ,באתרים נוספים ובעיתונות,נועדה אך ורק לצורך בחינה אישית של אדם,בשר ודם, ולא לגופים,מדינות או מוסדות. לכן היא נקראת "תחזית אישית".כך שכל ניסיון להשליך ממנה על מאורעות ומקרים חברתיים,פוליטיים או כלכלים הוא שגוי ביסודו. לשם כך קיימות גישות אחרות,כמו שיטתו של הראב"ע. מכאן תבין שלא נפלה טעות במאמר. בהצלחה רבה.
ש' - 
אלה שואלת: שלום רב, לפני מספר שנים עברתי תהליך גיור ושיניתי את השם שלי (אלה) ללאה (על שם סבתא שלי ז״ל). עדיין רוב האנשים קוראים לי בשם הקודם. כבר הרבה זמן שיש לי הרגשה ששינוי הזה קשור למשבר חיי הזוגיות שלי ושל בעלי. אנחנו כרגע במשבר מאוד רציני שעלול להביא אפילו לגירושים, שאני לא רוצה. השאלה שלי, האם יש לדעתך אפשרות ששינוי שם יוביל לשינוי בחיי ומה המלצתך לגבי השם. תודה מראש אלה
ת' - 
אלה שלום רב.ידוע בחכמת הקבלה ששינוי שם משפיע על מזלו של האדם ויש לכך השפעה עצומה. כך שמי שמבקש להוסיף ו/או לשנות שם ראוי שיעשה זאת רק לאחר התייעצות עם איש קבלה מומחה, שמא לא יהיה בבחינת "בא לברכה ויוצא לקללה" חס ושלום . מבלי לייעץ לך אודות טיבו של שמך והאם בחרת נכון (אין זה המקום לכך), אמליץ לך לפנות לייעוץ קבלי מסודר בנושא, על אף שאינני בטוח ששינוי השם הוא הגורם המכריע בסוגיית הקשר הזוגי. ייתכנו בוודאי קשיים נוספים המעיבים על הזוגיות שלגביהם יש לפנות לאיש מקצוע. בהצלחה רבה.
ש' - 
שרה שואלת: כבוד הרב, שלום וברכה. הגעתי לאתר זה במקרה, שקעתי בקריאת תשובותך לפונים בהנאה ועניין רב, בלי לשים לב חלפו כבר שעתיים. החלטתי לאזור אומץ ולהפנות אליך שאלה ליעוץ.בעלי אובחן כחולה במחלה שהרפואה הקונבנציולית לא יודעת עליה דבר. לא מה גורם לה,ולא דרך טיפול.התדרדרות המחלה מהירה ו"יש להתכונן למות".אני מתקוממת מול גישה זו כמובן, ורואה את הסיבה להתפרצות המחלה במתח העצום והמצוקות הגדולות בשנים האחרונות. בהתאם לזאת פנינו לטיפולים שמשלבים גוף ונפש. גם כאן, כל אחד ממליץ משהו אחר ואני די חוששת "שנאבד את הצפון".שאלתי היא האם יש דרך לדעת על פי חוכמת הקבלה מה הטיפול המתאים? אשמח מאוד לתשובתך. כל טוב ורפואה שלמה לכולם.
ת' - 
שרה שלום רב.ראשית,ברצוני לאחל מעומק ליבי החלמה מהירה ורפואה שלמה לבעלך. יהי רצון שיומתקו מעליו כל הדינים וישוב לבריאות איתנה במהרה. חז"ל כבר לימדו כי "נפש בריאה בגוף בריא". דהיינו,כל חולי הוא תוצאה לסיבה הנעוצה בנפש האדם. לפיכך קודם ולפני המלצה על דרך טיפולית צריך לבחון, בכלים קבליים,שורש המחלה היכן הוא נעוץ בנפשו ורק אז ניתן ללמוד מהן הדרכים, אם קיימות כאלה, להחלמה. אינני עוסק או מטפל בבעיות בריאות ולכן לא אוכל לחוות דעה מנומקת ומושכלת בשאלתך. אמליץ לך לפנות לכבוד הרב דוד אבוחצירא שליט"א מנהריה. שתדעו ימים יפים ובריאים אמן ואמן.
ש' - 
ירדן שואלת: זוגיות של עשר שנים , שני ילדים.. בגדתי במשך כמה שנים בבן זוגי על חלקם התוודתי וחלקם גילה לבד מצטערת ומתחרטת האם יש אפשרות שיסלח לי יש לציין שאנו לא נשואים
ת' - 
ירדן שלום רב.אחד החטאים המוסריים הגדולים ביותר בין בני זוג הוא בגידה. התורה הרחיבה בכך רבות ואני מפנה אותך לקרוא את "מסכת סוטה" ולהבין את עומקה,משמעותה והשלכותיה של הבגידה ביהדות. משבר אמון על רקע בגידה גורר אחריו מסכת של מהמורות וקשיים בקשר הזוגי וספק אם ניתן לאחות את השברים. אינני מבין מדוע היית צריכה לרעות בשדות זרים, כאשר את אם לשני ילדים ממנו ועל אף שאינך נשואה לו. האם לכידות התא המשפחתי,עיקרון הנאמנות,הערכיות והמוסר היו נר לרגליך בזמן המעשה. טרם בקשת הסליחה והבעת הצער, עליך לברר היטב ובאומץ עם עצמך מהן הסיבות שבגינן נאפת והם הבגידה לא מעידה על ריקבון זוגי. שאלי את עצמך האם יש מקום להישאר יחד למרות הכל. אינני יודע אם הוא יכול לסלוח לך אך אוכל להבין אם לאו. בהצלחה רבה.
ש' - 
אורנה שואלת: מה צריך לקרוא והאם יש פרק מסויים בתהילים שאפשר לקרוא לאשה שצריכה לעבור טיפולי פוריות תודה
ת' - 
אורנה שלום רב.הרב יצחק כדורי זצוק"ל, לימד כי המבקשת להתעבר תקרא פרקים ק"ב,ק"ג בתהילים בכל יום כולל שבת. בהצלחה רבה.
ש' - 
פנינה שואלת: אני גרושה מזה כ-30 שנה. נולדו לי 3 ילדים מנישואין אלו. הגרוש נפטר לפני הרבה שנים ונותרתי למען הילדים עם שם המשפחה של הגרוש שנפטר. אני מעוניינת לחזור לשם הילדות או לשם משפחה אחר. אני מבקשת את עזרתכם בהחלטה אם לעשות זאת והאם עדיף לחזור לשם הילדות (חלבני) או לקחת שם משפחה חדש תודה מראש ארודי פנינה
ת' - 
פנינה שלום רב.

ביהדות שם המשפחה הוא דבר שנוצר במרוצת הדורות האחרונים והוא מעיד על יחוסיות, שבטיות והתאגדות קבוצת אנשים בעלי מכנה משותף כמו מעמד, השכלה ומקצוע . לכן ואין לו שום התייחסות קורקטית במקורות היהודיים, אין בזה שום עניין הלקוח מעולמה של קבלה ובוודאי אין לו כל השפעה על מזלו שם האדם. לפיכך מותר לשנות את שם המשפחה מכל סיבה שהיא. בהצלחה רבה.
ש' - 
שקד שואלת: שלום כבוד הרב, לפני כשנה שיניתי את שמי לשקד בלי שום הסמכה ואת האמת אני מרגישה מאוד טוב איתו אני מרגישה יותר מזל. השאלה היא האם זה בסדר ששינתי בלי הסמכה ומה זה יכול לעשות לי? שאלה שניה, לפני כמה ימים גיליתי שתן ליד הדלת ואני מפחדת שזה יכול להיות כישוף שחור מה עושים במצב כזה? שאלה שלישית, ידוע לי שלכל תאריך לידה יש פרק בתהילים ואני נולדתי בי"ג בחשוון אז הפרק שלי הוא י"ג? תודה רבה מעריכה את עזרתכם מאוד :)
ת' - 
שקד שלום רב.באופן כללי ובפשטנות רבה, ניתן לומר כי הוספת שם צריכה להעשות מסיבות שונות המחייבות התערבות בתיבת השם, שאלמלא כך אין לו לאדם כל דרך מיטבית אחרת לשפר את מצבו.לכתחילה לא מומלץ לשנות שם מבלי לקבל חוות דעת מפי רב או תלמיד חכם המתמחה בתורת השמות. יחד עם זאת האדם צריך להתחבר לשמו ולאהוב אותו שאם לא כך הוא עלול למצוא את עצמו בחוסר איזון בכוח המזל. לפיכך אם את מתחברת לשם "שקד" יהי כך. אדגיש כי אין לראות בדבריי קביעה כי השם "שקד" הוא איכותי וטוב. הואיל ואין זה המקום לייעץ לך באופן פרטני ומדויק. לשם כך את מוזמנת ליצור עימנו קשר ונשתדל לסייע לך בשאלתך.אין למהר ולהסיק מסקנות כי שתן בפתח הבית מעיד על כישוף. אני מציע להירגע ולא להתרגש יתר על המידה. באם הדבר נשנה את מוזמנת ליצור קשר ונבדוק זאת בעבורך. באתר מופיע מאמר בנושא תהילים לפי מזלות ואת מוזמנת לעיין בו ולמצוא את תשובתך. בהצלחה רבה.
ש' - 
אילנה שואלת: כבוד הרב נתתי לביתי שם לפני כמעט 6 חודשים לאחר שהתייעצתי עם נומרולוג. השם הוא לא בחירתי הראשונה מה עוד שהוא מורכב מאותם אותיות כמו של בני הגדול. ואני לא מתחברת. האם ניתן לשנות כעת?
ת' - 
אילנה שלום רב.

באם מלכתחילה לא התחברת לשם מדוע הענקת אותו? בכל מקרה ארגיע אותך ואומר כי אין לראות באותיות זהות בשמות ילדיך כדי להשפיע על כוח המזל שלהם. חכמת הקבלה מלמדת כי אין לגרוע או להוסיף שם ללא סיבה מהותית כגון: חולי,עיכובים במזל,בעיות נפש וכדומה. לכן מומלץ לא לשנות את השם אלא אם יוכח אחרת במרוצת השנים. בהצלחה רבה.
ש' - 
אוריה שואל: שלום כבוד הרב, מישהי בקשה ממני לשאול מה הפירוש של החלום שלה.היא חלמה שהיא רואה שטח ויש בו הרבה עצי זית.. תודה רבה
ת' - 
אוריה שלום רב.

אישה הרואה עץ זית בחלום סימן טוב לפריון ולילדים במזלה.
בהצלחה רבה.
ש' - 
פלוני שואל: ברצוני לשאול, האם על פי גישת היהדות מותר לרבנים לקבל תמורה כספית עבור ייעוץ שהם נותנים לאנשים שפונים אליהם? לתשובתך אודה.
ת' - 
לפלוני שלום רב.
היהדות אינה שוללת את זכותו של כל אדם להתפרנס בכבוד, גם כאשר מדובר על רב מייעץ ומברך. כאמור אין כל מניעה לקבל תמורה כספית בעבור יעוץ ואף יפה להכיר תודה ולהעניק תמורה לרב בעבור הזמן והמאמץ. בל נשכח כי בסופו של יום רב הוא אדם ככל אדם, וגם על כתפיו מוטל עול פרנסת בני ביתו. בהצלחה רבה.
ש' - 
לירז שואלת: לפני 7 שנים אח שלי נהרג בצבא מאז חלמתי על מלאך המוות 4 פעמים פעם אחת זה היה לפני שאח שלי נהרג חלמתי שאני ניגשת לחלון ורואה אישה זקנה עם חולצה של גולגולת קמתי כולי עם צמרמורות בפעם השנייה הוא היה לבוש בגלימה שחורה ולא יכולתי לראות את הפנים שלו חלמתי שאני נלחמת איתו כי הוא רצה לקחת את אמא שלי ממש רבתי איתו חנקתי אותו ואז הוא הצליח לתפוס אותי בצוואר ואמר לי "אני לא לוקח אותך כי אני לא יכול זה בגלל שאני לא רוצה". בפעם השלישית חלמתי שאני ברכב ויש מישהו מאחורה שמחזיק כלב עם פנים של גולגולת לא התייחסתי הגעתי למסיבה עם המון אנשים מהמשפחה ואז אמא שלי אומרת לי "זה נכון שאת הולכת למות" אמרתי לה "למה את אומרת זה" והתחלתי לבכות הלכתי למרפסת ואז ראיתי את המדרגות הלבנות התחתלתי לבכות ולצעוק שאני לא יורדת במדרגות האלו אם אני יורדת אני ימות והייתה איזה מישהי שעמדה לידי לא הכרתי אותה היא פשוט עמדה שם. הפעם הרביעית הייתב לפני שבועיים הייתי באיזה בית שדומה לשלי אבל קצת שונה ישבתי עם אמא שלי בשולחן והיו כמה אנשים שישבו על כסאות צמוד לקיר כאילו חיכו בתור למשהו ואז ראיתי אותו עומד מול כיסא לא ראיתי מי יושב על הכיסא מלאך המוות פשוט עמד שם שאלתי את אמא שלי אם היא ראתה את זה והיא אמרה לי שלא. למה אני חולמת עליו כל כך הרבה? אומרים שמי שרואה אותו עומד למות
ת' - 
לירז שלום רב.

ראשית, אני מביע צער עמוק על נפילת אחיך, עליו השלום, ומי ייתן ולא תדעו עוד צער. החלומות שאת מתארת, מתבססים ברובם על נושא אחד, והוא המוות. אמנם החלומות חוזרים בסיטואציות שונות אך העיקרון זהה בכולם. יתכן מאוד שהם נושקים לתחום הפסיכולוגי התת הכרתי (פרויד) שמתפרץ בזמן השינה. אך בכל מקרה ובשלב ראשון,נתייחס אליהם כפשוטם. לפיכך אמליץ לך לבדוק בדחיפות את מזוזת חדר השינה שלך ובמקביל לפנות לרב באזור מגורייך ולבקש שיעשה בעבורך הטבת חלום. אם לאחר ארבעים ימים החלום נשנה,צרי עימי קשר ונבחן זאת לעומק בכתבי הקבלה. בהצלחה רבה.
ש' - 
שירה שואלת: שלום, רציתי לדעת אם מומלץ לקרוא את התיקון הכללי במהלך ההריון ? תהילים אני קוראת . רציתי לדעת אם יש משהו נוסף שמומלץ לקרוא למהלך ההריון? תודה.
ת' - 
שירה שלום רב.התיקון כללי, הוא כינוי לקובץ עשרה מזמורי תהילים אותם ליקט ר' נחמן מברסלב, כתיקון למקרה לילה ולכן נקרא גם תיקון הברית או תיקון היסוד (ע"ש ספירת היסוד המבטאת את אברי המין). מנהג החסידים הוא לקרוא את התיקון הכללי לכל הישועות, ובכללן וטוב ויפה שאת עושה כך. אין צורך להחמיר ולקחת על עצמך תפילות נוספות לזמן ההריון מפאת הפחד והמתח. הרגעי ושמחי בפרי בטנך ומי ייתן ותלדי בע"ה בשעתך, בבריאות שלמה לך ולולד שברחמך. בהצלחה רבה.
ש' - 
שלי שואלת: אחי חלם על כך שהוא קם משינה והלך לפתח הבית הוא ראה שתי חתולים מתים לאחר שיצא מהבית אל כיוון השער ליוו אותו עוד שני חתולים גדולים , מה משמעות החלום ומה חתול אומר מבחינת הקבלה ?
ת' - 
שלי שלום רב.חז"ל לימדו בפרשנות עולם החלומות לפי הקבלה כי הרואה חתול בחלומו גנבים יבואו לו. באם החתול מת ניצל מהם. צאתו את הבית מלווה בשני חתולים גדולים לשיטתו של רבינו האי, מורה שינצח אויביו ויפלו לרגליו. בהצלחה רבה.
ש' - 
צביה שואלת: מאז עזב בעלי את הבית ואת משפחתו לפני כשלוש שנים, איבדנו הכל....ואפילו את היכולת הכלכלית להתגרש. גם אני לא היתי טלית שכולה תכלת אך היום מבינה את הטעיות והשיעור והלקח...אך המחיר קשה מנשוא ולא יודעת איך להפסיק את הגזרות (הכלכליות בעיקר) שנוחתות עלינו אנא עיזרו לי ולמדו אותי מה עושים. אני מיואשת כפי שלא היתי מעולם
ת' - 
צביה שלום רב.על אף פנייתך הנואשת, אינני מכיר את פרטי המקרה לאשורו כך שלא אוכל לייעץ לך כיצד לפעול. מה גם שמדור השו"ת איננו המקום לעשות כן. אמליץ לך לפנות לייעוץ מסודר שיספק לך כלים להתמודד עם מצוקתך. בהצלחה רבה.
ש' - 
פלונית שואלת: לפני כמעט שנה החלפתי את שמי עם ברכה בבית הכנסת,רציתי לשאול אם מצב זה משפיע על יחסים שהיו לי עם מישהו שאני אוהבת והיינו אמורים לחזור להיות ביחד ומשהחלפתי את השם הכל יתפקשש והוא עכשיו יוצא עם מישהי אחרת?ואם אני יכולה לחזור לשם הקודם שלי עם ברכה בבית הכנסת כי אני לא מרגישה שלמה עם השם החדש וקשה לי להתרגל אליו?
ת' - 
שלום לפלונית.אינני מכיר לעומק את המקרה ולכן לא אוכל לקבוע נחרצות תשובה מנומקת. יחד עם זאת שינוי השם אסור שייעשה כלאחר יד ועם מי שאינו מוסמך לכך. כתבתי מאמר בנושא ואני מציע לך לקרוא אותו. באם החלפת את השם ואינך מרוצה משמך החדש,אינך צריכה לעשות מאומה אלא רק לחזור ולהתקרא בשמך המקורי. לידיעתך שם "עריסה" לעולם לא נמחק ולכן גם אם הוחלף הוא ייתן את אותותיו לאורך כל חייו של האדם. בהצלחה רבה.
ש' - 
יעל שואלת: שלום, כאשר אנו מתפללים בקברי צדיקים, ישנם היותר קשורים לנשמתנו וישנם פחות. רצית לשאול כיצד אפשר לדעת אילו צדיקים קשורים לשורש נשמתי? תודה.
ת' - 
יעל שלום רב.לעיתים האדם חש קרבה סובייקטיבית, ובלתי מוסברת רציונאלית, לצדיק כלשהו. בזוהר הקדוש מוזכר שרצוי להתפלל ליד קברו של צדיק אך לא מובא או אפילו נרמז שם על קשר שבשורשי הנשמות. בתפילה הזאת, האדם בעצם מבקש מנשמת הצדיק לעורר עליו רחמי שמים. כמו כן, כתוב בזוהר שלאחר מותו, הצדיק יכול לעורר רחמי שמים ביתר שאת. כשאדם הולך להתפלל על קברו של צדיק, הוא כאילו נכנס ל"יחידות" עם אותו צדיק ואין לראות בכך שנשמתו של הצדיק קשורה דווקא בנשמתו. אלא, עוצמת החוויה לכשעצמה מעוררת תחושה של הידבקות והתעלות נפש. מכאן תביני שאין קשר ישיר ובלתי אמצעי בין נשמת צדיק שנפטר ולהבדיל אלף הבדלות בין נשמתך שתבדלי לחיים ארוכים. בהצלחה רבה.
ש' - 
אורלי שואלת: שלום רב! קמיע "קריעת שמע" - מה הסגולות שלו, איפה אפשר להשיג ואיך משתמשים בו תודה רבה
ת' - 
אורלי שלום רב.קריאת שמע (במקורות עתיקים: 'קרית שמע') היא אחת המצוות החשובות והעיקריות ביהדות. היא כוללת הצהרת וביטוי של אמונה בדבר אחדות האל, אהבתו, זכירת מצוותיו וקבלת עול מלכות שמים. הפסוק הפותח מצווה זו הוא "שמע ישראל, ה' אלוהינו, ה' אחד". הואיל ומדובר במצווה מדאוריתא אין לכרוך לה קמע כל שהוא ויתרה מכך אינני מכיר כלל קמע הנקרא "קריעת שמע" ומחיפוש מדוקדק שערכתי בספרות קבלה אין שום אזכור לקמע שכזה.בהצלחה רבה.
ש' - 
מעיין שואלת: שלום רב, התוודעתי לאתר ואני נהנית ומחכימה ממנו. תודה. כמה שאלות שעלו לי תוך כי קריאה: 1- בנוגע לתפילה. אתה מראה כאן בדרכים שונות יכולות "לנבא"/ להעריך יחסים זוגיים ואת טיב הקשר. מה לגבי תפילה לבורא עולם שדרכה לשנות ולהשפיע גם אם יצא שהמס' של הזוג לא מבשרים עתיד טוב. הרי למדים זאת מלאה שהייתה מיועדת לעשיו ובעקבות תפילה שינתה את גורלה וזיווגה? אשמח להתייחסותך. 2- אשמח להבהרה. מגיל קטן אני יודעת שאני מזל מאזניים (נולדתי באמצע אוקטובר/ תחילת חשוון) וכך לפי האסטרולוגיה הכללית! אך לפי העברית אני עקרב. איך זה מסתדר? מה גם שללא ספק אני הרבה יותר מאזניים מעקרב מבחינת אישיות/ העדפות ותכונות אופי.. אשמח להסבר אם יש או הבהרה איך זה עובד? תודה רבה, יישר-כח. מעיין
ת' - 
מעיין שלום.חכמי הקבלה לימדו כי לשם הפרטי משמעות רבה מאוד, עד כי הוא מצפין בתוכו את מהותו של האדם,מזלו,טבעו,וגורלו.משכך, נבנתה מתודה העוסקת ביכולת לחזות את רמת ההשתוות הרוחנית בתחום הזיווגים. יובן כי אין לראות בכך אורים ותומים ולאדם עומדת הבחירה החופשית,שהיא עיקרון חשוב העומד בבסיס החיים היהודיים. יחד עם זאת מדובר בגורל קדוש וכי יש ללמוד מתוכו מהן נקודות התורפה העלולות לעכב ולהחריב את הקשר הזוגי. ולעניין התפילה, בחוכמת הקבלה "תפילה" נקראת חשבון נפש, ניתוח ודין עצמי. ככתוב כאשר יש דין למטה אין דין למעלה. כלומר כאשר האדם דן את עצמו באמת אין דנים אותו מלמעלה. בתפילת האדם (מהסידור,תהילים או התבודדות ) אל בוראו ניתן למצוא כי המילים המדוברות הן הכלים לקבלת השפע ורק בזמן שהמתפלל מבין כי אין ביכולתו להשפיע ברצונו על רצון הבורא, שמא לא יחשב כלוקח דבר בחוזקה ובגזלה. הוא מעורר עליו את מידת החסד שדרכה הוא יושפע לטובה. כלומר אסור למשה (שם בדוי) להתפלל כי הבורא יזווג בינו לבין שרה (שם בדוי)שמא לא יקרה הדבר והוא עלול להרגיש כאילו יחס הבורא כלפיו הוא שלילי. ככתוב "איוולת אדם תסלף דרכו ועל ה' יזעף ליבו". אלא תפילה ותחינה מסוגלת לעורר רחמי שמים שיגיע זיווגו הנכון והראוי. ולעניין גלגל המזלות,קיים שוני בין התאריך הלועזי לבין העברי ויש לבחון את מהו מזלך העברי על פי תאריך ושעת לידה.בהצלחה רבה.
ש' - 
פאולינה שואלת: כבוד הרב שלום אני כרגע בהתפתחות רוחנית אני מתמודדת עם לקבל קל לי לתת זה עושה לי טוב אבל לקבל יותר קשה לי לא רק ברמה החומרית או עצות אלא יש בי צד ששופט והרבה עכשיו משאני מודעת אליו אני יותר נלחמת אך עדיין העבודה קשה האם יש לך עצה לתת לי כיצד לתעל אותו ולהלחם בו? המשך שבוע טוב ומלא באור אהבה וקבלה.
ת' - 
פולינה שלום רב.את מתארת מצב הנקרא מלחמת היצרים התמידית בין היצר הטוב ליצר הרע.אסביר בבהירות, אם כוונת הרצון,ולא הרצון עצמו, היא לקבל לעצמנו בלבד מתוך שיקולים אגואיסטים,אזי יש לראות בכך "רע" (ר"ת רצון עצמי). שהרי הרצון הוא חומר קבוע שאינו בר שינוי ולפיכך אין לראות בו טוב או רע. ובמילים אחרות, הרצון הוא כוח גולמי וקבוע , כך שהכוונה המובעת ברצון,בחירה חופשית מדעת, היא זאת הקובעת את מידתו-טוב או רע. ישנם רצונות הטבועים בנו והשייכים לעולמות חי, צומח ודומם שהם בלתי משתנים ולגביהם אין לנו בחירה חופשית. אך היצר הרע,הוא הרצון לקבל לעצמי, מצוי בדרגת המדבר (אדם) בלבד ולגביו חלה משמעות הכוונה המוחדרת ברצון. הרצון הוא חומר בלתי משתנה שנברא באדם בכוונת מכוון על ידי הבורא. הכוונה שנוצרה יחד ומעל לרצון היא תועלתית למען האדם בלבד,ועליך לזהות את הכוונה האגואיסטית (יצר רע)המובעת ברצון ולדעת כיצד להופכה לכוונה אלטרואיסטית(יצר טוב). יובן כי הרצון "לקבל לעצמי" מפר את האיזון והאחדות ומשחית את מידת ההשפעה לזולת. כאשר האדם נותן דריסת רגל לרצונותיו האגואיסטיים הדבר נקרא "יצר רע" הואיל והוא מבודד את האדם,מכוון נגד ההשפעה לזולת ועומד בניגוד גמור לתכונת הבורא להשפיע טוב לברואיו. לעומת זאת מי שמחדיר ברצונותיו כוונה להיטיב עם האחר,אזי הוא רוכש את מדרגת ההידמות לבורא ומכאן הוא נותן ביטוי ליצר הטוב במלוא תפארתו. לפיכך,הן היצר הטוב והן היצר הרע נמדדים על פי הכוונה המובעת ברצון ובדרך יישומו בפועל. משכך, עליך לברור היטב את הכוונות ולבחור רק את אלה שיש לך לגביהם בחירה חופשית. לכן קביעת הטוב או הרע היא בידיך ומתוך זיהוי והכרת תכונת האגו הייחודית המצויה בך. ומכל הכוונות שלך עלייך לבחור, רק את אלה שבהם את בעל בחירה חופשית, להתחבר עם האחרים בכוונה אחת של השפעה הדדית, בכך אנו נדמים לקב"ה. יובן, כי רק כאן את בעלת בחירה לקבוע את הופעתו של היצר הטוב או היצר הרע בחייך. כל זאת על פי אמות מידה ברורות המקרבות או מרחיקות בינך ובין הכלל. הדבר מובא בספירת הבינה, המזוהה עם תכונת השפעת הבורא, כשאר היא נפגשת עם הרצון האגואיסטי היא הופכת אותו מכוונה לקבל לעצמי לכוונה להשפיע. בהצלחה רבה.
ש' - 
דב שואל: ראשית אגיד שראיתי ונפעמתי מן החכמה הניתנה לך מן השמים ומן לבך הטוב הנותן לך לעזור לזולת, והלוואי וירבו כמותך!!! ראשית שמי דוב אך איני יודע אם להתייחס אליו כאל דב נטול וו או דוב עם וו. שאלתי הראשונה היא מה דעת כבודך בזה? שנית אני חולם חלום החוזר על עצמו בכל מיני סיטואציות. פעם אני נופל ויד נעלמה תופסת אותי באוויר. פעם אני כמעט טובע וברגע האחרון איכשהו ניצל, וכן הלאה. תמיד כמעט...מה פשר חלומות מעין אלו בעלי אותו סגנון? אשמח לקבל תשובה. תודה רבה שוב בשמי ובשם כל האנשים הנהנים מן האתר הנפלא הזה!! תשובה
ת' - 
דב שלום רב.חכמת הקבלה מלמדת כי שם האדם מושתת וניצב על מערכת מסועפת של חוקים וכללים. החל בסדר הופעת האותיות בתיבת השם, עובר דרך הניקוד, הערכים הנומרולוגיים ,שם האם,תאריך הלידה העברי ועוד משתנים רבים שהיריעה כאן קצרה מלסקור. לפיכך יש לבחון את שאלת שמך הפרטי בכובד ראש ובעין מקצועית. אשר על כן, אתה מוזמן לפנות אלינו ונסייע. באשר לפתרון החלומות אענה בלשון לקונית מבלי להיכנס לשעת החלום,למועד ולשעת החלימה בשבוע. חז"ל לימדו כי "הרואה עצמו נופל למים סוערים וניצל ידע כי סכנה חלפה מעל ראשו ונימתקו הדינים מעליו". אמליץ לך לקרוא על עולם החלומות בהצלחה רבה.
ש' - 
שחר שואל: כבוד הרב שלום, ברצוני לשאול- כיצד יש להתפלל לנשמות צדיקים או על קברי צדיקים? האים יש להתפלל לנשמת הצדיק עצמו? להתפלל לאלוהים ולבקש שבזכות הצדיק יגשים את משאלותיי? אני פשוט תוהה אם זו לא כפירה או בסימן "פסל ותמונה". מצפה לתשובתך, תודה רבה מראש!
ת' - 
שחר שלום.בזוהר הקדוש מוזכר שרצוי להתפלל ליד קברו של צדיק. בתפילה הזאת, האדם בעצם מבקש מנשמת הצדיק לעורר עליו רחמי שמים. כמו כן, כתוב בזוהר שלאחר מותו, הצדיק יכול לעורר רחמי שמים ביתר שאת. כשאדם הולך להתפלל על קברו של צדיק, הוא כאילו נכנס ל"יחידות" עם אותו צדיק. לכן, נהוג לומר על קברו של הצדיק פרק לג' בתהילים, "רננו צדיקים בה'." פסוק זה מתייחס ל"צדיקים," בלשון רבים. אפשר להבין שהפסוק מתייחס לצדיק תחתון - האדם שבא להתפלל, ולצדיק עליון - הצדיק שליד קברו מתפללים. כאשר אדם מתפלל ליד קברו של צדיק, נשמתו מתאחדת עם נשמת הצדיק לעורר רחמי שמים ולהוריד שפע של ברכה מלמעלה [להעמקה נוספת, ראה ספרו של הרב גינזבורג, "לב לדעת" בפרק "וצדיק יסוד עולם"]. המבקש דבר מה, מומלץ לו שלא יבקש תחילה על עצמו, אלא על זולתו (כי "המבקש על חברו נענה תחילה"). טוב לדבר ולבטא במילים הפרטיות של המבקש את מצוקתו ובקשתו.בין המוני העם ישנם שטועים וחושבים שהתפילה על קברות הצדיקים פונה אל הצדיקים עצמם, ונמצא ששוגים בטעות החמורה של עבודה-זרה. שהרי כל יסוד אמונתנו הוא שה' אחד, ואין עוד כוח בלתו, ורק אליו יש לפנות בתפילה, ואיך יעלה על הדעת לפנות בבקשה אל המתים. ומחמת החשש הזה, היו מגדולי ישראל (ובראשם הרמב"ם) שלא עודדו את הליכת ההמונים לקברי צדיקים.למעשה ישנן שתי דעות מהו הנוסח הראוי לתפילה ליד קברי צדיקים. לדעת המהרי"ל וחיי-אדם (באר-היטב תקפא, יז; ח"א קלח, ה'), התפילה ליד קברי הצדיקים צריכה להיות מכוונת אך ורק אל הקב"ה, ורק לבקש שבזכות הצדיקים שהננו מתקשרים למורשתם, ישמע ה' בקשתנו. אולם לדעת הרבה פוסקים (פמ"ג תקפ"א; מהר"ם שיק או"ח רצג) מותר אף לפנות לנשמות הצדיקים שהננו מתקשרים למורשתם, שיבקשו עבורנו רחמים לפני הקב"ה. ולדעתם מאחר שבתפילה עצמה אנו מבקשים שהצדיקים יתפללו אף הם לקב"ה עבורנו, ברור שהננו מודים ומאמינים שרק ביד ה' הננו נתונים, אלא שאנו מבקשים שגם הצדיקים יתפללו בעדנו (עיין שו"ת מנח"י ח"ח, נג). בהצלחה רבה.
ש' - 
חנה שואלת: שמו של בני בן השמונה עשרה הוא גלעד ישראל. גלעד- כי הוזכר בפרשת השבוע וכי אהבנו מאוד, וישראל- על שם סבא רבא ישראל יצחק הכהן. האם היה גלעד צריך לקבל את שני השמות של הסבא כלומר ישראל יצחק? האם העובדה שקיבל רק את אחד משמותיו (השם שהשתמש בו) גורעת משמו של בננו גלעד? האם כדאי היום להשלים את שמו לגלעד ישראל יצחק?
ת' - 
חנה שלום רב.

לקריאת שם לילד במעמד הברית משמעות רבה ביותר. ראוי שההכרזה על השם תהיה תוך כיוון המחשבה לחיוב ומאותו רגע ואילך הילד נכנס בקהל ישראל. יש הנוהגים לתת שני שמות לילד אך אין חובה או צורך בדבר. מצד הדין מותר לקרוא בשני שמות למרות שמלכתחילה אין בכוונת ההורים להשתמש בשם השני. אך אין לראות בכך המלצה אלא דבר נסלח הואיל ובסיכומו של עניין נתינת שני שמות הוא ראוי רק אם קוראים בשניהם. לפיכך אין צורך ועניין להוסיף לגלעד שם שלישי ואין לראות בכך גריעה מכוח מזלו. בהצלחה רבה.
ש' - 
איציק שואל: מה המשמעות של חלום שחלמתי על דגים,הרבה דגים ביחד שקופצים מעל המים ?
ת' - 
איציק שלום רב.פרשנות החלום הינה דבר מסועף ביותר, והסימבוליקה שבו נתונה לפירושים מגוונים שלעיתים אף סותרים אחד את השני. הדבר נובע ממנהגי עדות,תרבות, מוצא אמונות וכדומה. את הפרשנות שאני מציג כאן באתר ובמקומות אחרים אני תומך בדברי חכמי ישראל לאורך ההיסטוריה היהודית הואיל ופרשנותם הוגבלה לחלק האמוני ועל פי חכמת הקבלה. אם כן,רש"י לימד כי "הרואה דגים גדולים וקטנים בחלומו הקב"ה ייתן לו רווח גדול לעתיד לבוא ויראה שמחה. ועוד הוסיף כי דגים מורים על בנים זכרים". חלומות נעימים.
ש' - 
i have a grandaughter born on caf alef adar bet this year 27/03/11 named ARIEL as it's a male name and also an angel name ,reading your posts that don't raccomand this two choices i want to know her mazal or goral and if to do something about .her mother choose it as her dead father name was REUVEN AND SHE WANTED A NAME WITH SOME LETTERS OF his name thank you i love t your site and your wise answerssslkj
ת' - 
Hello Shoshana.
As I wrote elsewhere here on the site, not recommended to name the male to female and vice versa. But if already done so do not rush and change. I certainly understand the need to perpetuate the name of the Father in one way or another name of the daughter and preserve his memory. However it is not the place to examine in depth the question about luck and destiny. To do this you're welcome to contact us we will be happy to assist.all the best
ש' - 
ליאת שואלת: שלום רב כבודו החלפתי את שמה של בתי דניאל לדניאלה בעצת רב מכיוון שהילדה תינוקית ואינה מדברת ברור יחסית לגילה סיפרתי זאת לרב אחר והוא טען שזה גרוע מאוד מכיוון שהאר"י הקדוש טוען שאסור להחליף שם . אני מאוד מבולבלת אשמח לשמוע דעתך בעניין. תודה
ת' - 
ליאת שלום רב.האר"י הקדוש לימד כי לא טוב לתת שם זכרי לבנות ולהפך, הוא נימק זאת באומרו כי הדבר עלול לפגוע בכוח המזל ולהשפיע על מסלול החיים. הוספת האות ה' בסוף השם מורה על שינוי מזכר לנקבה וטוב שעשית כך. לעניות דעתי הרב התכוון והסתמך בתשובתו על המובא בפרי עץ חיים (שער הגילגולים הקדמה כ"ג) שם כתוב : "בזמן קריאת השם לילד נזרקת בהורים כעין רוח הקודש" ולכן הוא הניח כי לא טוב לשנות שם עריסה.יחד עם זאת ישנם פוסקים הסוברים כי ניתן לשנות שם במקרה הצורך ללא חשש ולראיה גדולי המקובלים בדור האחרון, הבבא סאלי זצוק"ל והרב יצחק כדורי זצוק"ל, נהגו לשנות שם במקרה הצורך ותוך שיקול דעת מירבי. בהצלחה רבה.
ש' - 
אנה שואלת: שלום רב לך, לפני קצת יותר משנה הוספתי את שמה של סבתי המנוחה לת.ז. שמה רחל ייתכן שהוספת השם סגרה לי את המזל?
ת' - 
אנה שלום רב.באופן כללי ובפשטנות רבה, ניתן לומר כי הוספת שם צריכה להיעשות מסיבות שונות המחייבות התערבות בתיבת השם, שאלמלא כך אין לו לאדם כל דרך מיטבית אחרת לשפר את מצבו. להבנתי, במקרה שאת מציגה מדובר ברצונך להנציח את שם סבתך ולא מסיבה כל שהיא המצריכה התערבות בשמך. באם לא עשו לך ברכה מיוחדת להוספת שם בבית הכנסת אין לאקט הרישום במשרד הפנים כל משמעות רוחנית העלולה לפגוע במצבך. כידוע לך במשרדי הממשלה לא עובדים פקידיו של הקב"ה ולכן הסירי דאגה מליבך. בהצלחה רבה.
ש' - 
שרית שואלת: לכבוד הרב שלום! אני בת 25 חוזרת בתשובה כבר שנתיים. לפני כשנה הכירו לי בחור בעל תשובה שאיתו הייתי אמורה להתחתן. לפני חצי שנה החתונה בוטלה והקשר ניגמר ומאז מאד קשה לי למצוא את הזיווג שלי אז רציתי לשאול את כבוד הרב מה עליי לעשות כדרך תורה כדי לשחרר ממני חסימה זו? אני אשמח אם תוכל לענות לי ואם זה יעזור אז אני אוסיף שרית בת שושנה. בתודה מראש שרית.
ת' - 
שרית שלום רב.ראשית,ברצוני להביע צער כנה על עוגמת הנפש ושברון הלב שנגרמו לך. חכמת הקבלה מלמדת כי לכל אדם זיווג אמיתי משורש נשמתו ככתוב בתורה ס"ט : כל אדם ואדם כאשר הוא בא לעולם הוא בא עם בת זוגו המיוחדת לו.." כך שאם הזיווג הראשון לא עלה יפה אל לך להצטער יתר על המידה הואיל ומכאן תביני כי הוא לא היה המיועד לך. חכמי הקבלה גרסו כי המבקש זיווג ראוי יקרא בכל יום בבוקר,כולל שבת, את פרק ט"ו בספר שמות. מי ייתן ותזכי להקים בית נאמן וכשר במהרה. בהצלחה רבה.
ש' - 
נטלי שואלת: כבוד הרב שלום רב נולדתי בשם עינת אבל במרוצת השנים תמיד קראו לי ענת או נתי, ומההורים הבנתי שאמא שלי רצתה נטלי ואבא שלי עינת. בת.ז הייתי עינת ואח"כ ענת אבל תמיד הרגשתי שהשם שלי הוא כמו נטלי לא יודעת למה ובאמת הייתה לי תקופה לא פשוטה בילדות, בגיל 23 עזבתי את ישראל ונסעתי לארה"ב ושיניתי את השם לנטלי היום אני כבר בת 39. אולי זה פסיכולוגי אבל הרבה דברים השתנו בחיים שלי, למרות שעכשו אני שוב בתקופה לא טובה האם זה היה בסדר לשנות על דעת עצמי בלי רב ? או שמה עשיתי נזק ? תודה על תשובתך
ת' - 
נטלי שלום רב.לכתחילה לא מומלץ לשנות שם מבלי לקבל חוות דעת מפי רב או תלמיד חכם המתמחה בתורת השמות. יחד עם זאת האדם צריך להתחבר לשמו ולאהוב אותו שאם לא כך הוא עלול למצוא את עצמו בחוסר איזון בכוח המזל. לפיכך אם את מתחברת לשם "נטלי" יהי כך. אדגיש כי אין לראות בדבריי קביעה כי השם "נטלי" הוא איכותי וטוב. הואיל ואין זה המקום לייעץ לך באופן פרטני ומדויק. לשם כך את מוזמנת ליצור עימנו קשר ונשתדל לסייע לך בשאלתך. בהצלחה רבה.
ש' - 
בלהה שואלת: שלום כבוד הרב אני ובעלי אבי נשואים באושר יש לנו שתי בנות אילי וטוהר, וברצוננו לשנות את שם המשפחה שלנו שהוא הרוש האם זה מותר? ולאיזה שם כדי לשנות? והאם אפשר לבד לשנות את שם המשפחה ללא יעוץ? תודה.
ת' - 
בלהה שלום רב.

ביהדות שם המשפחה הוא דבר שנוצר במרוצת הדורות האחרונים והוא מעיד על יחוסיות, שבטיות והתאגדות קבוצת אנשים בעלי מכנה משותף כמו מעמד, השכלה ומקצוע . לכן אין לו שום התייחסות עניינית במקורות היהודיים, ואין בזה שום עניין הלקוח מעולמה של קבלה ובוודאי אין לו כל השפעה על מזלו שם האדם. לפיכך מותר לשנות את שם המשפחה מכל סיבה שהיא פרט לכהן ולוי. בהצלחה רבה.
ש' - 
יהודית שואלת: כבוד הרב שלום, תודה על מאמרייך המגוונים המעניקים חכמה לכל קורא! שאלה לי אליך בנוגע לזיווג. לפי מאמרך "גורל הזיווגים" הזיווג ביני לבין פלוני איננו מומלץ בכלל, ואילו לפי מאמרך "האים להיות בך מאוהב" הזיווג מבורך ביותר. ברור לי שאין להישען על אמצעי בדיקה זה באופן בלעדי, ועדיין אני מחפשת סימן שיורה לי על כיוון הקשר ביני לבין פלוני (מדובר ממש בהתחלת הקשר). מצפה לתשובך, תבורך על עזרתך! יהודית
ת' - 
יהודית שלום.
שאלתך יפה ומעלה תהיה האמנם תיתכן סתירה מהותית כל כך בין שני הגורלות? אם כן תשובתי היא –לא. כאשר בוחנים איש ואישה בלבד , ללא שם האם הכוונה היא גילוי החולשות בקשר הזוגי ומהן הרגישויות העלולות לפגום בו. כך שעל הזוג להפיק לקחים וללמוד ממה להיזהר ולהישמר על מנת שהקשר יהיה טוב ומוצלח. אך כאשר בוחנים זאת על כל הפרטים , שם פרטי ושם האם, אזי הכוונה היא לקשר של נישואין . וידוע כי קיים הבדל מובהק לפני הנישואין ולאחריהם. לכן תיתכן תשובה חיובית וטובה לזיווג ראשון ותשובה לא טובה לזיווג שני הבא על מהלך חיים שלם. בהצלחה רבה.
ש' - 
איילת שואלת: שלום, בת.ז שמי הוא אילת, כפי שהורי קבעו. אך במשך שנים אני כותבת את שמי איילת עם שני י' משום שאחרת מבטאים את שמי לא נכון. אני מרגישה יותר נוח עם שני י'.בגימטריה י' אחת או שתיים משנות לגמרי את הערך של שמי, 1 או 9. גם המשמעות של השם שונה, (החיה לעומת עוז).למה יש משקל גדול יותר לשמי בת.ז או לאופן בו אני כותבת ביום יום? אני מתלבטת האם לשנות בת.ז לאיילת. תודה
ת' - 
איילת שלום רב.כידוע,ביהדות מיחסים ערך רב לשם האדם ועל מסוגלותו להשפיע כל כוח המזל בעולם הזה בכל המישורים. לעיתים, במשרד הפנים נופלת טעות אנוש בכתיבת השם ואין לייחס לכך כל משמעות מיוחדת הואיל ובמשרדי הממשלה לא עובדים הפקידים של הקב"ה. את יכולה להתקרא ולהיכתב ללא כל מניעה בשמך "איילת" , שהוא שם מצוין ולראיה כתוב בתלמוד במסכת ברכות " ראו איילת השחר שבקע אורה". אם הדבר מעיק עליך את יכולה לשנות זאת גם במשרד הפנים.
ש' - 
שוש שואלת: שלום אני רכשתי את ספרי הזוהר ממרכז הקבלה בחיפה.לאחר שיחה אקראית עם רב נאמר לי שאסור להחזיק ספרים אלו בביתי מאחר ויש להם מטרה מסחרית ולא כוונה טהורה בזמן הדפסתם ויש אפשרות שאולי זה "תוקע" את המזל שלי ושל בני ביתי האם זה נכון?יש לציין כי שילמתי עבורם הרבה כסף שהמרכז דרש ממני.לתשובתך אודה
ת' - 
שוש שלום רב.שמעתי על כך בעבר מפי כמה שהעלו טענה זו באזניי, שיש לגנוז ואפילו לשרוף את ספר הזוהר הנמכר ע"י נציגי המרכז לקבלה בטענה " כתבו אפיקורס או מין וכיוצא בו משאר פסולין" (הרמב"ם - עשרים דינים הפוסלים ספר תורה). יובן למעין בנאמר כי האיסור הוא לגבי כתיבת סת"ם ידנית ולא על הדפסה. יחד עם זאת באם קיימות מחלוקות לגבי טיב או אופי פעילות המרכז לקבלה יש לכך במה ציבורית המזמינה דיון ענייני ואסור לקשור את ספרות הקבלה הקדושה ככלי ניגוח של אחד הצדדים. יתרה מכך כל אותם אנשים המצדדים בהוצאת הספרים מן הבית בתואנת שווא כמו- זה יחסום את המזל וכיוב' טועים ומטעים כי האך יעלה על הדעת כי דברים טהורים,קדושים ונוראים שנכתבו ,לא ע"י המרכז לקבלה, אלא ע"י צדיקים ומקובלים ,גאונים ועצומים יכולים לחולל עיכוב וחסימה במזל? אם לא די בכך כל טענה לגבי מכירת ספרי הזהר בכסף אינה במקומה שהרי גם ספרות הלכה,מוסר ותנ"ך נמכרים בכסף ואין בכך כדי לפסול אותם. על אף שאינני נמנה על חסידי המרכז לקבלה ברצוני לומר לכל אלה המחזיקים בספר הזהר של המרכז לקבלה אתם יכולים להשאירו בביתכם ללא חשש ואין לראות בכך כמחזיק שרץ בביתו. בהצלחה רבה.
ש' - 
חסויה שואלת: בנישואי בגדתי בבעלי כיום אני גרושה...וכיום לאחר 4 שנותיי כגרושה חידשתי קשר אל ללא כל מגע סתם מהרגל לאדם...כייף בחברתו אך גם כן זה לא זה..בחיי הייתי בתשובה וחזרה בשאלה ואחרי הכל לעולם גם במעשיי הניבזים תמיד האמנתי שיש בורא לעולם ויצרים רעים תמיד התפללתי כהרגלי ברכות השחר תהילים וכו... יש לי 2 ילדים ועל כל אדם יכול ליפול ליצר הרע. אף אחד מאיתנו לא יכול לשפוט אחד את השני.... ושאלתי היא כזאת המצפון שלי מציק ליייייייייייי. איזה סוג של תיקון אני עושה בכדי לכפר על המעשה ניאוף?זה לא תיקון קל ואם בכלל יש תיקון?המון תודות.
ת' - 
לחסויה שלום רב.כידוע ביהדות חל איסור חמור בתכלית על ניאוף ועריות. יחד עם זאת אני מסכים איתך שאין לו לאדם רשות לשפוט אותך על מעשייך והכל בגדר דין ומשפט אישיים שאת עושה לעצמך כי כאשר יש דין למטה(כשהאדם שופט ומייסר את עצמו בעצמו) אין דין למעלה (אין דנים אותו משמים ומוסיפים לו ייסורים). ככתוב "כך ראוי לו לעשות ויפשפש במעשיו ויתקנם כראוי על פי דין ומשפט התורה" (ל.מוהר"ן). לעומת זאת אחד החטאים הגדולים ביותר הוא חטא הבגידה והניאוף שלא מותירים אחריהם שום סיכוי לכינון מערכת זוגית איתנה עם הבעל או עם המאהב ככתוב"אסורה על בעלה אסורה על בועלה". היהדות כדת מחנכת מלמדת כי ניתן לעשות תשובה הבאה מתוך כנות וצער עמוק על המעשה ומומלץ לך לפנות לכבוד הרב באזור מגורייך על מנת שיערוך בעבורך תיקון "כרת" . שהרי איסור על גילוי עריות (חדירה לתוך מרחב אינטימי-מיני שהוא אסור לאישה/איש נשואים) הוא בבחינת יהרג ואל יעבור. בהצלחה רבה.
ש' - 
מורן שואלת: חלמתי חלום על כלב גדול שנשך אותי ולא הרפה ממני. ברשותך אם תוכל לפרש לי את החלום אודה לך. תודה מראש, מורן עוסמן.
ת' - 
מורן שלום רב.את הפרוש לחלום אציג באופן יבש ולקוני מבלי להיכנס לתוכן,למועד ולתבנית החלום שלך. חז"ל פירשו כי הרואה כלב בחלומו ידע כי דוברים עליו לשונות רעות. באם נשכו ידע כי אויביו יגברו עליו. לכן מומלץ לקרוא פרק צ"א בתהילים בכל יום,כולל שבת,בשעות הבוקר ולתת צדקה.
ש' - 
דניאלה שואלת: שלום וברכה כבוד הרב, אני מנסה להתעבר כבר שנה ללא הצלחה. בדיקות רפואיות מראות כי הכל תקין אצל בן זוגי ואצלי היא הבעיה, אני סובלת מביוץ לא סדיר.דבר המקשה על כניסה להריון ללא טיפול אך אפשרי במקרים מסוימים. האם ישנה דרך לפי הקבלה לבקשת סגולה או תפילה מיוחדת להתעברות? לתשובתך אודה.
ת' - 
דניאלה שלום רב.היהדות מלמדת וחכמת הקבלה מבארת כי כל תפילה הבוקעת מהלב מסוגלת לישועות רבות. יחד עם זאת ישנם שני פרקי תהילים שנהג לתת הרב יצחק כדורי זצוק"ל - פרקים ק"ב, ק"ג. הוא לימד כי על האישה והאיש לקרוא אותם בכל יום בבוקר כולל שבת ובסיום לתת פרוטה לצדקה. מי ייתן ותיפקדי להריון בריא ומוצלח במהרה אכי"ר.
ש' - 
ת' - 
ש' - 
הודיה שואלת: שלום לך כבוד הרב אמרו לי שהצירוף השייך לי אישית הוא: הזי [מע"ב השמות] איך נעשה החישוב? או האם הוא נעשה על פי שם פרטי או תאריך לידה לועזיעברי? האם זה אומר שיש לי יכולת לתקשר עם מלאכים? איך זה מתקשר לחיי? אשמח לכול תשובה. תודה רבה
ת' - 
הודיה שלום רב."השם המפורש" מכוון כלפי "שם בן ע"ב", שהוא שם המורכב מ72 שמות קטנים שכל אחד בן 3 אותיות, שמורכב משלשה פסוקים סמוכים בספר שמות שכל אחד מהם בן 72 אותיות: וַיִּסַּע מַלְאַךְ הָאֱלֹהִים הַהֹלֵךְ לִפְנֵי מַחֲנֵה יִשְׂרָאֵל וַיֵּלֶךְ מֵאַחֲרֵיהֶם, וַיִּסַּע עַמּוּד הֶעָנָן מִפְּנֵיהֶם וַיַּעֲמֹד מֵאַחֲרֵיהֶם: וַיָּבֹא בֵּין מַחֲנֵה מִצְרַיִם וּבֵין מַחֲנֵה יִשְׂרָאֵל, וַיְהִי הֶעָנָן וְהַחֹשֶׁךְ וַיָּאֶר אֶת הַלָּיְלָה, וְלֹא קָרַב זֶה אֶל זֶה כָּל הַלָּיְלָה: וַיֵּט מֹשֶׁה אֶת יָדוֹ עַל הַיָּם, וַיּוֹלֶךְ יְהוָה אֶת הַיָּם בְּרוּחַ קָדִים עַזָּה כָּל הַלַּיְלָה, וַיָּשֶׂם אֶת הַיָּם לֶחָרָבָה, וַיִּבָּקְעוּ הַמָּיִם: (ספר שמות, פרק יד, פסוקים יט-כא). יש המאמינים שצירופי אותיות ע"ב הן בעלות סגולות לפתרון בעיות בכל תחומי החיים. לשיטתם השמות הללו מיצגים את החבור בין העולם הרוחני לעולם הגשמי ומומלץ לו לאדם להתבונן בהן תוך כיוון המחשבה. יובן כי שם ע"ב מהווה מרכיב עיקרי בסודות הקבלה המעשית , תחום אסור ומסוכן בימינו, ואל לו לאדם לעסוק בכך יתר על המידה. שאלתך עוררה בי עניין רב, על אף שמראש הסתייגתי ממה שאמרו לך, ניגשתי לבדוק אותה בספרות עתיקה ובספרות בת זמננו, וכפי שתארתי לעצמי לא מצאתי לה תימוכין או ביסוס כלל. מכאן שאין לו לאדם לייחס לשמו חלילה אחד משמות הבורא. בהצלחה רבה.
ש' - 
רונן שואל: שלום כבוד הרב, האם ניתן לגלות אם לאשה היה קשר מחוץ לנישואין? האם יועץ רוחני יגלה זאת או שתמיד יבקש להסתיר כדי לנסות שלום בית? תודה רבה.
ת' - 
רונן שלום רב.

שאלתך מעלה עניין רגיש ומשמעותי ביותר הנוגע לשלום הבית, ולכן אתייחס לכך בהתאם.באופן כללי יועץ רוחני בקיא ומלומד, הבא מעולמה של תורה וקבלה אכן ידע בוודאות האם אחד מבני הזוג רקם קשר רומנטי מחוץ למסגרת הנישואין, ויתרה מכך אף ידע את סיבותיו והשלכותיו העתידיות על הזוגיות עצמה. לעניין הסתרת המידע מפני השואל, לכך קיימים סייגים ברורים העולים בקנה אחד עם מידת היושרה, הצדק , הערכים, המוסר והמצפון של המייעץ. מכאן תבין כי לא בכל מקרה ייחשף הסוד בפני האדם מן הטעם הפשוט כי שלום הבית עולה במעלתו על כל עניין אחר ועל היועץ לשאול את עצמו בהגינות רבה מה התועלת הממשית שתצמח מחשיפת הנושא בפני האדם. האם בכך הוא עלול לסכל שלום בית בין איש לאישתו והאם הוא אכן ממלא את ייעודו ותפקידו. כל איש קבלה יעשה הכל, ואני מדגיש - הכל! על מנת להשכין שלום בין איש לאישתו וייתכן אף כי הוא יזמן את בן הזוג הסורר לשיחה אישית על מנת לברר את מניעיו וסיבותיו לחוסר הנאמנות. יובן כי לא בכל מקרה ניסיון לשלום בית אכן מצמיח פירות הצלחה ולעיתים חלה חובה לקיים את מצוות הגירושין. בהצלחה רבה.
ש' - 
מירית שואלת: שלום רב ושבוע טוב קודם כל ברצוני לומר שהגעתי אל האתר שלך במקרה וקראתי את כל כולו בשקיקה ובהנאה.שאלתי היא בנוגע לעמדת הקבלה בנושא של גידול כלב. מכיוון שאני יודעת שהיהדות טוענת כי כלב היא חיה טמאה ושאר תיאורים קשים. אני לא מקבלת עמדה זו ולעולם לא אקבל, אך אשמח לדעת את דעתך בנושא. תודה ושבוע טוב.
ת' - 
מירית שלום רב.הצגת שאלה יפה ומעניינית שכבר דרשו בה חכמים. אין כל איסור לגדל כלב כחיית מחמד בבית ואין לראות בכך כל איסור רוחני- מיסטי. בשו"ת עטרת פז חלק ראשון כרך ג' -חו"מ סימן ח ד"ה ואמנם היה, נכתב " גידול כלב מהרמב"ם בלשון אסור לגדל כלב רע (שמוחזק ברעתו שנושך ומזיק) וכלב רע (שכבר ידוע כמועד) אין צריך להורגו אלא די לו בקשירת שלשלת ודי בכך". אדגיש כי קיימת מחלוקת בין הרמב"ם לרש"י הגורס כי כלב רע שכבר נשך ופצע יש להורגו. אם כן מצד הדין אין לגדל בשום מקרה כלב רע, תלמוד לומר "לא תשים דמים בביתך", אלא אם הוא קשור ואינו נמצא ברשות הרבים. יש המחמירים ואוסרים לגדל כל כלב בבית משום מניעת מידת החסד. ידוע כי הכנסת אורחים הינה מצווה חשובה ביותר ואם האורחים או העניים לא ידעו שאינו רע וסוברים שהוא רע ויראים ממנו מלהיכנס לביתו אזי נמנעת המצווה מבעל הכלב. לעניות דעתי ועפ"י דברי חכמים ניתן לגדל כלב בבית כל זמן שכללי הזהירות נשמרים ולא נשקפת סכנה לבני האדם. בהצלחה רבה.
ש' - 
רחל שואלת: ליצחק אהרון שבוע טוב. לפני שבועות אחדים חוויתי חוויה שבהחלט השאירה בי את חותמה. קשה לי להסביר אם הייתי במצב של שינה או עירות זה נראה היה שילוב של שניהם. הרגשתי שאני יוצאת מתוך גופי ומרחפת מעלה במהירות אדירה התחושה היתה שלגופי אין משקל וזכור לי שצבעו היה סגול, אני ממריאה מעלה בחושך ומבחינה באדמה עם צמחיה דלה והתרוממתי מעל מבנה חצי עגול בנוי אבנים לבנות. לאחר מכן עברתי במהירות רבה למקום אחר שנראה כמו שכונת מגורים - בתים פרטיים וזכורות לי האבנית הירושלמיות על הבתים ובעיקר שושנים אדומים שעיטרו את גדרות אחד הבתים. לאחר מכן נסקתי מעלה והגעתי עד הכוכבים תחושה של מלאות ליוותה אותי יחד עם פחד. כשחזרתי לגופי הרגשתי כאילו משהו היכה בי וליבי הלם בחוזקה ואף הצלחתי לחוש את זרימת הדם בגופי. אשמח לקבל הסבר למקרה. תודה רבה!
ת' - 
רחל שלום רב.האירוע שאותו את מתארת הינו רב משמעות ובקצרה רבה אשתדל להשיב לך על שאלתך. חח"ג (חוויה חוץ גופית) מוגדרת כהתרחשות ספונטאנית שבה חש האדם כי הוא מתנתק מן הגוף הפיזי שלו ויוצא למסע אסטראלי. לעתים תכלול ההתרחשות התבוננות מלמעלה בגוף הפיזי כאשר האדם חש מרחף מעל למציאות הגשמית.תופעת החח"ג יכולה להתרחש באופן ספונטני ובמיקרים נדירים היא עשויה להתרחש באופן יזום, ע"י מי שהשיג מדרגה רוחנית גבוהה ביותר (ידוע על מקובלים גדולים שהיו יוצאים במכוון מגופם) וכפועל יוצא הוא מתעל את ההוויה הרוחנית שבו ליציאה מודעת מן הגוף. לעתים משייכים את החח"ג לטראומה נפשית שהאדם עבר, שימוש בסמים או מעבר למצב דמוי חלום שמתחולל בשליש בהראשון של הלילה עוד ולפני שנת ה-REM. חלק מן החווים טוענים כי הם אלה אשר הוציאו עצמם מחוץ לגופם בעזרת כוח רצונם, ואילו אחרים טוענים כי מצאו עצמם "נמשכים" מחוץ לגופם ללא יכולת שליטה על הנעשה איתם והם מצאו עצמם "מרחפים" מעל לסביבתם, לרוב בתחושה נעימה. במקרים מסוימים תחושת ה"מחוץ לגוף" הובנה לאחר ההתרחשות, והחווים ראו את גופם כמעט על דרך המקרה. אם כן , לאור הפירוט המדוייק של דברייך אני מכוון את המאורע שחווית לחח"ג , אך יחד עם זאת לא כל מאורע שכזה נכלל בהגדרה המפורשת של חח"ג וכי יש לבחון כל מקרה לגופו. בהצלחה רבה.
ש' - 
שני שואלת: הייתי אצל מתקשרת שאמרה שעלי להשאר עם בן זוגי כי רק הוא יכול להכיל אותי באמת,ורק איתו אני יוכל לבטא את מי שאני באמת. לעומת זאת הייתי אצל קבליסט שאמר את ההפך. שאני חייבת להיפרד ממנו מכיוון שהוא אינו רואה את "אהבת אישה לגבר" כפי שצריך להיות. אלו הבדלים קיצונים במיוחד. מה זה אומר? תודה על זמנך,שני.
ת' - 
שני שלום רב.בתשובתי לשאלתך לא אתן חוות דעת מלומדת על גורל הזיווג שלך עם בן זוגך הואיל ואין זה המקום לעשות כן. יחד עם זאת עולה בי התהיה , לאחר שקראתי את שכתבת ואת שאמרו לך המתקשרת והקבליסט, מה היא עמדתך בנושא? האם את רוצה להשאר בזוגיות או לא? האם את אוהבת את האיש או לא? האם את חשה את אהבתו אליך או לא? האם הזוגיות ביניכם יציבה או לא? יובן כי אוכל להמשיך ולשאול אין סוף שאלות והן כולן מופנות אליך. מוזר בעיני הדבר כי אינני מוצא בפנייתך כל התייחסות או עמדה סובייקטיבית - רגשית לזוגיות שלך. קרי, מה את רוצה. אהבה בין גבר לאישה נמשלת לאין סוף גוונים ואינה נזקקת להסברים רציונאליים-חיצוניים להצדקתה. באם הזוגיות שלך איתנה המלצתי אליך היא אחת- תהני ממנה ותצמחי איתה. שמרי צעדייך מללכת לכל מיני "יודעי דבר"!
ש' - 
לימור שואלת: היכן צריכה להימצא הכתובה ? איפה לשמור אותה הכוונה בבית בבית ההורים ? ומה החשיבות של הכתובה שלי הלכה לאיבוד כבר שנים לא מוצאת אותה אולי אבדה אולי נגנבה. לא ברור לי אך הרב שקידש אותי עובד ברבנות בעיר והוא המציא לי העתק מצולם האם זה בסדר? אין ברשותי את המקורמה עליי לעשות?
ת' - 
לימור שלום.הכתובה היא מסמך המפרט את התחייבות הבעל כלפי אשתו בימי נישואיהם או לאחר הפסקתם עקב גירושין או כל סיבה אחרת. לשונה של הכתובה ארמית, השפה שדיברו בה בעת עריכת הכתובה. נוסח הכתובה קבוע, ומוסיפים בו את התאריך, את מקום החתונה, את שמות בני הזוג ואת הערך הכספי של התחייבויות הבעל. בסוף הכתובה חותמים העדים (ואף הבעל). מכינים את הכתובה לפני החופה, כדי שתהיה מוכנה להימסר לכלה בין הקידושין לבין אמירת שבע הברכות.על האישה לשמור את כתובתה שלא תאבד,ויש הנוהגים להניחה בבית אם הכלה. כיוון שאסור לו לאדם לשהות עם אשתו אפילו שעה אחת בלא כתובה. אם אבדה הכתובה, הבעל נותן לאשתו כתובה אחרת. לכתובה שנייה זו קוראים "כתובה דאירכסא" [=שאבדה].בהצלחה רבה.
גם לכם יש שאלה?
כתבו לנו ונחזיר לכם תשובה בהקדם