חכמת הקבלה
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 03-9220784
עולמות מנוגדים
מאמרים

עולמות מנוגדים

דחף מהותי באדם הוא תכונת הסקרנות. היא זו הדוחפת לשאוף לדעת "מה למעלה ומה למטה, מה לפניך ומה לאחור" (משנה חגיגה ב, א). האדם צמא לדעת האם יש דרך לפרוץ את הגבולות המצומצמים של ההוויה שבה הוא חי ולגלות האם קיימת מציאות מקבילה לשלנו שבה נוכל להיעזר על מנת לייעל את איכות חיינו ולהגביה את מזלנו.
 
האדם הכבול בכבלי ההווה מתאווה לדעת מה צופן לו העתיד לבוא, אילו חיים יהיו לו – טובים או חלילה שלא, האם ימצא זיווג ויקים משפחה, האם יהיה בעל שפע וממון וכיצד יתנהלו חייו. בדורנו רבים האנשים השרויים בכאבי הנפש ומבקשים סיוע ומזור למצוקותיהם. הם פונים לאנשי רוח ומיסטיקה המייעצים ומטפלים כיצד לנהוג ולפעול על מנת לקבל את משאלת הלב ולשיטתם המטרה מקדשת את האמצעים. חשוב שתדעו כי לא כל הפתרונות המוצעים לכם מקורם בחכמת הקבלה ושורשם בקדושה ובטהרה, ולאמתו של דבר אינכם יודעים אך רבים מהם אף עוסקים בכשפים וטומאה וקצרה הדרך להרס ולחורבן בחיי האדם. 

אך מה יעשה אדם שכבר הלך ושאל ונאמר לו כי לפי מזלו הזיווג שלו מתעכב, שצפוי לו הפסד כספי או שחלילה הוא עלול ליפול למשכב. האם מותר לו לחשוש לנאמר, או שמא עליו להתעלם. להלכה נפסק ב'שולחן ערוך' (יורה דעה, קעט, א-ב) כרמב"ן: "אין שואלים בחוזים בכוכבים ולא בגורלות, משום שנאמר "תמים תהיה עם ד' אלקיך", וכל שכן שאסור לשאול בקוסמים ובמכשפים. ... שאין לחקור אחר זה, משום תמים תהיה". אם כן נפסק להלכה שיהודי לא ישאל ולא יפנה למקורות שאין בהם קדושה, אך אם ראה או שמע על דבר לא טוב שצפוי לקרות בעתיד, טוב יעשה אם ישאל מומחה בקבלה כיצד לנהוג והאם בכלל יש בנאמר לו אמת. יובן למעיין בנאמר כי בניגוד לחוכמת הקבלה אשר עוסקת בטהרה מוחלטת ומציעה שלל פתרונות נפלאים לבעיות שונות כגון: אהבה וזוגיות, משבר בפרנסה, כשפים ועין הרע . עולם הכשפים ביסודו הוא מעשי ידי אדם שכופה את רצונו על סביבתו באמצעים לא כשרים ובדרך זו מעתיק את הדגש מן האל לאדם ומדמה אותו לבעל כוחות עליונים. מכאן שהעוסקים בדבר קוראים תיגר על ריבונותו של האל בעולם. המאגיה עוסקת בקשר שבין עולם החיים ועולם המתים. בדרך של לחשים, השבעות, חיזוי וניחוש העתיד וטקסים פולחניים שונים.


בכל תרבויות המזרח הקדמון הייתה למאגיה השחורה השפעה ישירה על אורחות החיים. באותן תקופות רבים השתיתו את הנהגותיהם בהסתמך על דברי המכשפים שלהם יוחס להם מעמד חברתי מכובד. יובן כי המאגיה השחורה נועדה במקורה לעובדי אלילים אשר בדרך זו מצאו ביטוי לצרכים אנושיים בסיסיים. היהדות שוללת לחלוטין את המאגיה והכישוף ומזהה אותם עם עבודה זרה. היא אוסרת על שימוש בתכנים פולחניים אסורים שמקורם בטומאה השוללים את ההכרה באל אחד ושנועדו להכפפת חוקיות הבריאה לתועלתו של האדם. שהרי כבר נאמר כי טומאת הכישוף והחיזוי הם " תועבות הגויים"(שמות כ"ב). הרשימה המלאה והמקיפה ביותר במקרא של סוגי הכשפים האסורים מובאת בספר דברים (י"ח): " מעביר בנו ובתו באש, קוסם קסמים, מעונן ומנחש ומכשף וחובר חבר ושואל אוב וידעוני ודורש אל המתים". בתורה נקראים סוגי המכשפים בשמות : חרטומים, אשפים , מכשפים וכשדים" ( דניאל ב'). היהדות רואה את הבורא כשליט יחידי על כל הכוחות בעולם. ואף אדם אינו יכול להשפיע במעשיו על רצונו. עם זאת,לעיתים מעניק הקב"ה ליחידי סגולה ראויים כוח רוחני גבוה על מנת להוכיח את גדולתו בעולם. כשם שעשה משה בהפיכת מטהו לנחש ובהשבתו למצבו הטבעי, בהטלת צרעת ביד –ובריפויה ועוד אותות ומופתים רבים שמבצעים נבחרי ה',במצוות ה'.


מנקודת מבטה של הקבלה כל נושא המאגיה שחורה מעיד על כפירה ואמונת שקר. חכמי הקבלה מציינים כי הן העוסקים בדבר והן אלה הפונים אליהם עלולים לשלם מחיר כבד מנשוא, לעיתים עד סכנת חיים ממש. בין המתנגדים הבולטים לעניין זה היו ענקי הקבלה : האר"י הקדוש, רבי שמעון בר יוחאי , רבי נחמן ועוד מקובלים רבים. לגרסתם, יש לדעת כי כל פעולה רוחנית בדרך טמאה טומנת בחובה מחיר גבוה שאותו האדם עלול לשלם. לסיכום, למדנו שקיימת סתירה מהותית בין עולם הקבלה הטהור והקדוש המסוגל לסייע לאדם בכל הקשיים הפוקדים אותו ובין עולם הכישוף והטומאה שעלול לגבות מחיר כבד מאלה הבאים בשעריו. המזל אינו אלא תנאי הפתיחה אותו קיבל האדם בבואו לעולם – הן במה שנוגע לתכונותיו והן בנוגע לעתידו. אולם הבחירה כיצד לשנות ולשפר את איכות החיים והמזל נתונה ביד האדם. כל אותם אלו הדורשים עצות ופתרונות מכל הבא ליד מכל מי שמציג עצמו כאיש רוח עתידים לסבול ולהתייסר על כך.

לדאבוני קיימים מתחזים רבים המציגים עצמם כאנשי קבלה ומיסטיקה בעלי שם המעניקים פתרונות לא ראויים ולא אחראיים לאלה המבקשים בעצתם. התכנים אליהם נחשף מרבית הציבור אינם אלא אוסף פרפראות וחידודי לשון שאינם קרובים ולו במעט לתורת הקבלה . אותם " מקובלים" מעמידים פנים כאילו הצילו נפשות רבות וכי יש באמתחתם סודות פלאיים לשינוי גורלות. בשל חוסר בקיאותם הם אינם מודעים ,במקרה הטוב, לכך שהפתרון שאותו הם מציעים אינו אלא מאגיה שחורה. ובמקרה הרע הם מציגים אותו כסגולה טהורה מתורת הקבלה. קורא יקר דע כי ישנן דרכים קבליות טהורות לפתרון בעיות בזיווג, אהבה,פרנסה ועוד.. שהן בדוקות מוכחות שבכוחן להשפיע אף יותר מכל מעשה כשפים כלשהוא. הואיל ובסופו של יום מדובר בעליונות הנצחית של הקב"ה למול האדם. 

מוגש בברכה
יצחק אהרון, ראש מרכז חכמה.

חזרה למאמריםצרו קשרגרסת הדפסה