חכמת הקבלה
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 03-9220784
מאגיה שחורה- שומר נפשו ירחק
מאמרים

מאגיה שחורה- שומר נפשו ירחק

בניגוד לחוכמת הקבלה אשר עוסקת בטהרה מוחלטת ומציעה שלל פתרונות נפלאים לבעיות שונות כגון: אהבה וזוגיות, משבר בפרנסה, כשפים ועין הרע . המאגיה השחורה היא ביסודה מעשה ידי אדם אשר כופה את רצונו על סביבתו באמצעים לא כשרים. המאגיה מעתיקה אפוא את הדגש מן האל לאדם ומדמה אותו לבעל כוחות עליונים. מכאן שהעוסקים בדבר קוראים תיגר על ריבונותו של האל בעולם. על מאגיה שחורה וטומאה במאמר שלפניכם.
 


בניגוד לחוכמת הקבלה אשר עוסקת בטהרה מוחלטת ומציעה שלל פתרונות נפלאים לבעיות שונות כגון: אהבה וזוגיות, משבר בפרנסה, כשפים ועין הרע . המאגיה השחורה היא ביסודה מעשה ידי אדם אשר כופה את רצונו על סביבתו באמצעים לא כשרים. המאגיה מעתיקה אפוא את הדגש מן האל לאדם ומדמה אותו לבעל כוחות עליונים. מכאן שהעוסקים בדבר קוראים תיגר על ריבונותו של האל בעולם.

המאגיה מקורה בלועזית ( MAGIC) והיא עוסקת בקשר שבין עולם החיים ועולם המתים. בדרך של לחשים, השבעות, חיזוי וניחוש העתיד וטקסים פולחניים שונים. בכל תרבויות המזרח הקדמון הייתה למאגיה השחורה השפעה ישירה על אורחות החיים. באותן תקופות רבים השתיתו את הנהגותיהם בהסתמך על דברי המכשפים שלהם יוחס להם מעמד חברתי מכובד. יובן כי המאגיה השחורה נועדה במקורה לעובדי אלילים אשר בדרך זו מצאו ביטוי לצרכים אנושיים בסיסיים.
במקרא מובא כי היהדות שוללת לחלוטין את המאגיה והכישוף ומזהה אותם עם עבודה זרה. היא אוסרת על שימוש בתכנים פולחניים אסורים שמקורם בטומאה השוללים את ההכרה באל אחד ושנועדו להכפפת חוקיות הבריאה לתועלתו של האדם. שנאמר כי המאגיה השחורה היא " תועבות הגויים"(שמות כ"ב). הרשימה המלאה והמקיפה ביותר במקרא של סוגי הכשפים האסורים מובאת בספר דברים (י"ח): " מעביר בנו ובתו באש, קוסם קסמים, מעונן ומנחש ומכשף וחובר חבר ושואל אוב וידעוני ודורש אל המתים". בתורה נקראים סוגי המכשפים בשמות : חרטומים, אשפים , מכשפים וכשדים" ( דניאל ב'). באותה נשימה באה הקבלה ומכריזה כי הגדת עתידות לפי אותה חוקיות אסורה בתכלית. בין שאר התחומים האסורים נמנים: כשפים לאהבה, קריאה בקפה, בקלפים( לרבות טארוט), בשמן וסיאנס.

היהדות רואה את הקב"ה כשליט יחידי על כל הכוחות בעולם. ואף אדם אינו יכול להשפיע במעשיו על רצונו. עם זאת לעיתים מעניק הקב"ה ליחידי סגולה ראויים כוח רוחני גבוה על מנת להוכיח את גדולתו בעולם. כשם שעשה משה בהפיכת מטהו לנחש ובהשבתו למצבו הטבעי, בהטלת צרעת ביד –ובריפויה ועוד אותות ומופתים רבים שמבצעים נבחרי ה', במצוות ה'.
מנקודת מבטה של הקבלה כל נושא המאגיה שחורה מעיד על כפירה ואמונת שקר. חכמי קבלה מציינים כי הן העוסקים בדבר והן אלה הפונים אליהם עלולים לשלם מחיר כבד מנשוא, לעיתים עד סכנת חיים ממש. בין המתנגדים הבולטים לעניין זה היו ענקי הקבלה : האר"י הקדוש, רבי שמעון בר יוחאי , רבי נחמן ועוד מקובלים רבים. הם הציגו את המאגיה השחורה כ"סיטרא אחרא" ( בארמית הצד האחר ,מונח המצביע על התקשרות לדרך של טומאה ).לגרסתם יש לדעת כי כל פעולה רוחנית בדרך טמאה טומנת בחובה מחיר גבוה שאותו האדם עלול לשלם. ובשפתם המקורית נאמר " חוזר אל המשלח". קרי, אותו כוח רוחני שלילי יחזור ויפגע בעוצמה אדירה במי ששילח אותו .

בחיי המקצועיים נתקלתי לא פעם ב- " נוודי המיסטיקה והסגולות" , אותם אלו הדורשים עצות ופתרונות מכל הבא ליד ומכל אנוש המציג עצמו כאיש רוח . מצוקתם האמיתית גורמת להם להיאחז בכל הבטחה ודרך טיפול המוצעים להם. אולם לדאבוני קיימים מתחזים רבים המציגים עצמם כאנשי קבלה ומיסטיקה בעלי שם המעניקים פתרונות לא ראויים ולא אחראיים לאלה המבקשים בעצתם. התכנים אליהם נחשף מרבית הציבור אינם אלא אוסף פרפראות וחידודי לשון שאינם קרובים ולו במעט לתורת הקבלה . אותם "מקובלים" מעמידים פנים כאילו הצילו נפשות רבות וכי יש באמתחתם סודות פלאיים לשינוי גורלות. בשל חוסר בקיאותם הם אינם מודעים במקרה הטוב לכך שהפתרון שאותו הם מציעים אינו אלא מאגיה שחורה. ובמקרה הרע הם מציגים אותו כסגולה טהורה מתורת הקבלה.
קורא יקר דע כי להבדיל מהמאגיה השחורה האסורה והמסוכנת , ישנן דרכים קבליות טהורות לפתרון בעיות בזיווג, אהבה,פרנסה ועוד.. שהן בדוקות בחונות ומוכחות אשר יש בכוחן להשפיע אף יותר מכל מעשה כשפים כלשהוא. הואיל ובסופו של יום מדובר בעליונות הנצחית של הקב"ה למול האדם.

מוגש בברכה
יצחק אהרון, ראש מרכז "חכמה".

חזרה למאמריםצרו קשרגרסת הדפסה