חכמת הקבלה
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 03-9220784
כל האמת על החזרת אהבה
מאמרים

כל האמת על החזרת אהבה

אהבה נמשלת לאש וכשם שהיא ניצתת בין אנשים באותה מידה היא יכולה לדעוך ולהיכבות. בזמן פרידה אנו חשים נפרדים מהקוטב השני שלנו ותחושת כאב חד וצורב מפלחת את הלב. לעניות דעתי מושג " החזרת אהבה " מעצם הגדרתו טומן בחובו בעיתיות רבה ביותר..קרא בהרחבה.
 

 

 

 

מאז ימי קדם ניסה האדם להגדיר נכונה את הרגש הזוגי החמקמק המקשר בין איש לאישה. אותו רגש מהווה מכנה משותף הכרחי לקיום המערכת הזוגית וליציבותה לאורך זמן. כידוע ,לאהבה עוצמות שונות ופנים רבות והיא משתנה תדיר כיצור חי ונושם. חבלי הקסם המקשרים בין בני זוג הינם ייחודיים להם בלבד ומשקפים נכונה את מהות הקשר. מכאן שאין לומר כי אהבה אחת זהה לאחרת בעוצמתה , בעומקה הרגשי ובאיכותה. 
לרוב כאשר מדובר באהבה רומנטית אנו מחפשים תמורה ערכית וממשית לאהבתנו. באם אין אנו מתוגמלים כמצופה בעניינו חיש מהרה פורצים להם רגשות רדודים כמו רכושנות, פחד, קנאה (אינה מראה כמה אתה אוהב אלא כמה אתה חסר בטחון) וכדומה, משמשים בערבוביה ויוצרים תמהיל רגשי הגורר אחריו שובל של ספקות שאורבים ומחכים להזדמנות להשתלט ולהסית את האדם משביל האהבה. מיד פורצת בלב האדם מלחמה בין שתי השקפות מנוגדות מהותית. האחת מבקשת להראות את יופייה של האהבה, יתרונותיה ולהאדיר את ערכה בעוד האחרת מדגישה את חסרונותיה, משחירה אותה ומציירת מצב מתסכל של מרירות וחוסר סיפוק. תוצאה תמידית של סיטואציה שכזאת תהיה אכזבה קשה המלווה בקושי ניכר בקבלת החלטות אודות עתידו של הקשר הזוגי. האדם מתהלך על חבל דק וחיש מהרה מחלחלים הספק והניכור המובילים לעכירות היחסים, לשברון לב ולניתוק הקשר. הרגשות משתלטים, מערפלים ומצמצמים כל סיכוי לראות את התמונה באור שונה ומכאן הדרך סלולה לחוסר איזון ולכאוס. מסע החיים מעיד כי כל אדם נפרד תמיד ממישהו קרוב וממלא כל פרידה מאדם אהוב עשויה לגרום למשבר. מכיוון שככל שהשקעתנו ביחסים גדולה יותר, רב הכאב, כי בעצם אנו מאבדים את עצמנו. קשת התגובות למצבי פרידה רחבה ומגוונת וכל אדם מתנהל באופן שונה. יש אנשים שחוסנם הנפשי מסייע להם לעמוד במשברים בעוצמה, הם מתגברים ואף לומדים את שיעורם וממשיכים הלאה כדי לנסות שוב לבנות מערכת יחסים חדשה. יש שמתמלאים בתרעומת ובמרה שחורה ונודרים נדר של חיי רווקות. יש את הקיצוניים שגוזרים על עצמם חיי נזירות ופרישות, וישנם אלה שאינם מתגברים ,שוקעים במרה שחורה וממאנים להשלים עם רוע הגזירה. בחולשתם הרבה יעשו כל שיידרש מהם על מנת לנסות ולהשיב אליהם את מושא אהבתם ומכאן הדרך לעולם המאגיה קצרה ביותר. הכישוף למטרות אהבה , החזרת אהבה וכדומה אמור לגרום ל"אהוב" לתת את אהבתו ולהתמסר בצורה עיוורת ובאופן מלא, מבלי לדעת סוד המעשה. 

לעניות דעתי מושג " החזרת אהבה " מעצם הגדרתו טומן בחובו בעיתיות רבה ביותר.
אהבה נמשלת לאש וכשם שהיא ניצתת בין אנשים באותה מידה היא יכולה לדעוך ולהיכבות. כך שכל ניסיון להצית אותה מחדש כמוהו לנסות ולהחזיר לחיים את מי שכבר איננו עוד. לפיכך יש לראות בהחזרת האהבה ניסיון אפסי להצלחה, למרות ההבטחות הרבות שייטעו בכם שבסופן תימצאו בוודאי בעגמת נפש ובתחושת הולכת שולל. בזמן פרידה אנו חשים נפרדים מהקוטב השני שלנו ותחושת כאב חד וצורב מפלחת את הלב. עצם הרצון האנוכי והאגואיסטי של האהוב הננטש להשליט על מושא אהבתו את כוחו כך שיעשה את רצונו כרצונו, מעיד בראש ובראשונה על אהבה עצמית, חסרת התחשבות ברגשות וברצונות הזולת. ובמילים אחרות, אהבה אובססיבית על סף של אלימות מגדרית וחסרת קשר ישיר למציאות. אהבה שכזאת מורה על הפעלת אלמנט כוחני השולל מהאדם את אפשרות הבחירה החופשית לאהוב את בן / בת הזוג מתוך רצון נקי וטהור הניצב על יסוד החשיבה העצמאית ושיקול הדעת. החפים מכל מניע כפייתי הגורם לערפול חושים ולחולשה שבגינם האהוב מוסר את ליבו בצורה עיוורת וללא כל יכולת בחירה ושליטה. מה שבוודאי מעיד על אהבה שקרית, מלאכותית וחסרת כך ערך רגשי ממשי שלעולם לא תחזיק מעמד ותתפורר חיש מהרה. לכן, אין ולא תיתכן "החזרת אהבה" שאין בה שלילת חירות ודעת מן הזולת ומה ששנוא עליך לא תעשה לחברך. יובן מדברי כי חכמת קבלה איננה מכירה במושג " החזרת אהבה " וכל ניסיון לשייך לה תחום זה חוטא לאמת. אסייג את דברי לעניין שלום הבית בין איש לאשתו שגדולי המקובלים הרחיבו בעניין זה ולימדו כי מצווה גדולה להשכין יחסי אהבה ורעות בזוגיות, אך לא בכל מקרה ולא בכל מחיר ולראיה קיימת מצוות גירושין. לפיכך ולעניות דעתי, טועים ומטעים כל אותם "מיסטיקנים" הטוענים כי יש באמתחתם סודות פלאיים מהקבלה להשבת אהבה נכזבת וללא ספק מדובר באשליה להמונים. לפיכך ולעניות דעתי, טועים ומטעים כל אותם "מיסטיקנים" הטוענים כי יש באמתחתם סודות פלאיים מהקבלה להשבת אהבה נכזבת וללא ספק מדובר באשליה להמונים.

להבנתי, ישנם מחזירי אהבות מבוהלים ומתוסכלים מדבריי החשים כי ענף פרנסתם עלול להיפגע. ובוחרים, במקום להתייחס ולהגיב עניינית לדברים המובאים כאן,  בדרך של השמצה וגינוי. נקיטה בדרך זו מנסה לגרום לקורא התמים ושבור הלב להאמין שהקבלה עוסקת בהחזרת אהבה וכל מי שלא מאמין הוא שרלטן. קורא יקר, דע כי ישנם מחזירי אהבות שטועים לחשוב שמותר לעסוק בשמות קדושים הלקוחים מהקבלה המעשית ובסגולות לצורך החזרת אהבה. אז דעו כי שערי קבלה מעשית נחתמו ועל פי דברי האר"י זצוק"ל אסור להשתמש בקבלה מעשית  ועיין בדברי רבי חיים ויטאל ז"ל (ספר שערי קדושה חלק ג' שער ו)סוד ענין קבלה מעשית אסור להשתמש  בה, כי בהכרח יתדבק גם ברע המתדבק בטוב, וחושב לטהר נפשו ומטנפה בסיבת הרע ההוא, וגם אפילו שישיג, הוא אמת בתערובת שקר, ובפרט כי אין אפר פרה מצויה, וטומאת הקליפות מתדבקות באדם המתקרב להשיג על ידי קבלה מעשיתולכן שומר נפשו ירחק מהם, כי מלבד שמטמא נפשו ייענש בגהינם, ואף גם בעולם הזה קבלה בידינו כי ייעני ( יהיה עני) או הוא או זרעו, או יחלה בחולאים הוא או זרעו, או ישתמד הוא או זרעו, וקח ראיה מרבי יוסף דילא ריינה, ורבי שלמה מולכו, שנשתמשו בקבלה מעשית ונאבדו מן העולם, וכל זה לסיבה הנזכרת כי אין טוב בלתי רע, ולא עוד אלא שמכריחים אותן בעל כרחן על ידי השבעות, ואז מפתים אותן ומטין אותן לדרכים לא טובים עד שמאבדים נפשם, וגדולה מזו כי כל דרכי ההשבעות האלו העלימום הראשונים ואין אנו בקיאים היטב בדרכיהן וראוי להתרחק מהם בתכלית".


 היהדות, כדת מחנכת, דוגלת בשלום בית בין איש לאשתו ועת פורצת מחלוקת ושלום הבית בסכנה חובה לנסות ולהשכין שלום שנאמר " גדול השלום שכל הברכות כלולות בו" ועוד נאמר "גדול השלום ושנואה המחלוקת". יתר על כן, אמר הקב"ה  " ימחה (שמי) אל המים בשביל להטיל שלום בין איש לאשתו ") ויקרא רבה ט).  שימו לב- "בין איש לאשתו" בלבד !!  משכך, חכמת הקבלה אכן מציעה דרכים וסגולות בעלות כוחות רוחניים המסוגלים להשכין שלום בין איש לאשתו ולעורר את האהבה עד שתחפץ משום "שכל המגרש אשתו ראשונה   אפילו מזבח מוריד עליו דמעות"  (גיטין,ט). אך בשום אופן לא להחזיר אהבה שאבדה בין גבר ואישה  ( ראה תימוכין לכך בקישור זה) ,שאינם נשואים זה לזו, שהרי המציאות מוכיחה שלא כל אהבה סופה לנצח ולא כל זיווג מסתיים בנישואין ואל לנו להתערב בגורל.  כבר לימדונו חכמים שהבא להתפלל ולבקש רחמים אסור לו לעמוד בתפילתו ולבקש שהקב"ה יעשה את רצונו שהרי דומה הדבר לאדם הלוקח דבר בחוזקה ובגזלה וכל שעליו לעשות הוא להתפלל לרחמים בלבד ואם יעשה הקב"ה את בקשתו- טוב, ואם לאו לטובתו הוא.  משכך, סמכו על חכמתם הקדושה של חכמי האמת- גם הא לא האמינו בהחזרת אהבה !! דעו כי ניצול מצוקתכם בתקופת משבר רגשי היא חטא גדול ואמליץ לכם לעצור לרגע ולתת מחשבה נוספת על כך. דעו כי ישנם ״מיסטיקנים ״ שמחכים להזדמנות שתיפלו לידיהם. במתק שפתיים ובטון מרגיע הם יפיחו בכם תקוות והבטחות להשבת אהוב ליבכם ולאחר ששלחו יד עמוקה לארנקכם יחול הפלא הגדול- ההבטחות תיעלמנה ואתם תיותרו עם כאב בלב ובכיס. הרחבתי בנושא המדובר דווקא בשל הרגישות הרבה הקיימת בו, המיתוסים הנקשרים בו ולמען פיזור הערפל האופף כמקסם שוואמוגש ברכה
יצחק אהרון, ראש מרכז "חכמה".

חזרה למאמריםצרו קשרגרסת הדפסה