חכמת הקבלה
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 03-9220784
חודש ניסן ומזל טלה
מאמרים

חודש ניסן ומזל טלה

חלפו עברו ימי החורף. ענני גשם אחרונים מרווים את האדמה ,השמים נצבעים בתכלת והצומח מוריק בשלל צבעיו. תשוקת החיים פועמת בלב וממתינה לימים חדשים שיביאו איתם בשורות טובות של תקופה חדשה. והנה חודש ניסן בא להתארח ופותח את לוח השנה העברית.
 

חלפו עברו ימי החורף. ענני גשם אחרונים מרווים את האדמה ,השמים נצבעים בתכלת והצומח מוריק בשלל צבעיו. תשוקת החיים פועמת בלב וממתינה לימים חדשים שיביאו איתם בשורות טובות של תקופה חדשה. והנה חודש ניסן בא להתארח ופותח את לוח השנה העברית ככתוב "ראשון הוא לכם לחודשי השנה" וכל התחלה היא בבחינת פריצה והתחדשות ולכן מזל החודש הוא "טלה": צעיר, נמרץ ורענן. בקבלה נאמר, כי שנים עשר המזלות, הם כנגד שנים עשר השבטים. חודש ניסן שייך לשבט יהודה "שבט המלוכה". החודש נקרא "חודש האביב" כמובא בתורה "היום אתם יוצאים בחודש האביב" (שמות יג, ד). ראש החודשים מרומז בשם "אביב" ואותיות אביב הן צירוף אב + י"ב חודשים. דהיינו ראש לכל חודשי השנה. מציין את עונת השנה שבה מבשילה התבואה עת הטבע מתרענן בכוחות חדשים
אם כן, חודש ניסן סימנו מזל טלה ומי מי שנולד בו יהיה סוג של "מלך", הרוצה להוביל, ולהיות בראש. מלכות מציבה אתגרים לא פשוטים ואחד מהם הוא היכולת להשתמש במלוכה על מנת למלוך על האגו, התאוות והרצונות. ובני מזל צריכים לקחת את תכונת המלוכה, כדי למלוך על תאוותיהם ורצונותיהם, להשתחרר מהעבדות לתאוות. זו הסיבה שבאמצע החודש אנו חוגגים את "חג החירות" - חירות מהתאוות. על פי תורת הקבלה, השנה מחולקת לארבע עונות כנגד ארבע אותיות השם המפורש - יהו"ה. האות הראשונה (י') מייצגת את האביב ואת ספירת חכמה, המיוחסת ליסוד האש. הכוכב השולט במזל טלה הוא מאדים (מארס). שמאז ימי קדם שימש סמל למלחמה ושפיכות דמים. בני מזל זה מצויים ב"מלחמה" - הם סולדים משיגרה חונקת וילחמו נגד מגבלות ומעצורים. 

מזל טלה שייך לקבוצת מזלות האש, וכשם שהאש מפיצה אנרגיה עצומה כך אף בני מזל טלה יהיו עם אש פנימית ואנרגיה אישית שופעת. יסוד האש המאפיין את המזל משפיע באופן ניכר על הגאווה והאגו. אכן, ידוע כי לאגו קיים גם צד חיובי – מדברן ומעורר לפעולה ואלמלא היה קיים לא ניתן לצאת למסעות חדשים ולפרוץ את גבולות הידע הקיימים ולהרחיב את ראיית העולם. לפיכך מזל טלה, מבין כל המזלות, הוא בבחינת היוזם והמניע לפעולה ומתאפיין במרץ ובתעצומות נפש שייחודים לו בלבד. ניתן למצוא רמזים נוספים לכוחו של מזל טלה בשמו. "טלה" בגימטרייה 44, וכך גם המילה דם. תהלוכת הדמים בגוף האנושי מלמדת על חיים וזרימה של שפע. כך משפיע המזג החם של הטלאים על כולנו בתקופה זו. עם כניסתו שלך חודש ניסן שבו אנו מקבלים מעין "דמים" חדשים שחודרים לחיינו וממריצים אותנו בא חודש האביב ומעיר את הטבע בכללותו משנת החורף ומזרים לעולם אנרגיה של התחדשות שמניעה את גלגל החיים. 

לעומת זאת יש באגו גורם אכזרי ומעוור המצמצם את האדם לראות את טובתו האישית בלבד אפילו אם זה בא על חשבון טובת האחר ובכך מונע מלראות את מצוקת הזולת ואף לנהוג בו בחוסר רגישות. לפיכך בני המזל הטיפוסיים עלולים ליפול למקום שבו "הרצון לקבל לעצמי" אוחז בנפשם וממסך את המציאות שמחוץ להם. יש בתוכם המון רעש פנימי וחוסר מנוחה שלא מותירים מקום להכיל אינפורמציה המגיעה מבחוץ. לפיכך, ידוע שבני מזל טלה נוטים "ללכת עם הראש בקיר" והם אינם לומדים מטעויות לכן, לעיתים קשה לחיות עימם הואיל והם עלולים למרוד ולפרוק עול מתוך אימפולסיביות להיות מרדנים ללא תקנה, ילדותיים וחסרי רגישות. יחד עם זאת הם מתאהבים בקלות ומתלהבים כילדים ובנפשם יהיו צעירים לנצח, ולכן מי שסולד משעמום כדאי שיהיה במחיצתם. על שותפי הטלאים להבין שאלה מטבעם מוכרחים להיות בראש. כדאי אפוא להפקיד בידיהם תפקידים שבהם ירגישו מובילים ומובטח שיבצעו מלאכתם נאמנה וביסודיות. לעומת זאת במרוצתם קדימה יסירו כל מכשול העומד מולם בכל מחיר. חכמת הקבלה נותנת שיעור ותיקון לבני מזל טלה ומלמדת שעליהם לנהוג בענווה ולגלות רגישות ואכפתיות כלפי הזולת. לתת דרור וביטוי מעשי לאהבה הבוקעת מהלב. להימנע מכעסים והתפרצויות זעם. לגלות סבלנות ואורח רוח בדרך להגשמת המטרה. מזל טלה מתאפיין בפוטנציאל של אנרגיה רוחנית גבוהה מאוד וצריך לדעת לתעל את האנרגיה המתפרצת לכיוונים חיוביים. ללמוד להאט את קצב החיים המהיר ואת הריצה המתמדת אחר הדחפים הפנימיים. עליו לרסן את הטבע המלחמתי ולהיות הגיבור הכובש את יצרו. עליו ליישם את כוח ההתנגדות-סוף מעשה במחשבה תחילה. להקשיב היטב לתחושות הבטן הן בד"כ אינן טועות ואז ירגיש את החדווה האמתית וטעם החיים .עם תחילתו של חודש ניסן, כל אחד מאתנו יכול להתחבר לכוחו של הטלה שמסמל את ההתחדשות המתבקשת, וזה גם סודו של חג הפסח - היציאה מעבדות לכבלי העבר אל חירות והתחדשות שהנפש עורגת להם.

מוגש בברכה
יצחק אהרון, ראש מרכז' חכמה'.

חזרה למאמריםצרו קשרגרסת הדפסה