חכמת הקבלה
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 03-9220784
ברית של אהבה
מאמרים

ברית של אהבה

מבין כל הרגשות המציפים את לב האדם במהלך חייו , לרגש האהבה שמור מקום מיוחד ונשגב הניצב גבוה בראש סולם התענוגות האוניברסליות. עוצמתו האדירה מסוגלת לגרום לתחושת הנאה עילאית ומיצוי טעם החיים עד תום או להבדיל הרס וקריסה מוחלטת עד לאיבוד כל טעם לחיים. חכמת הקבלה מלמדת כי אהבת אמת מבטאת את השתוקקות האדם להעניק מתוכו ולהקריב מעצמו למושא אהבתו את כל שנדרש כדי לגרום לו סיפוק ונחת רוח , כל זאת מבלי לחפש תמורה. אך האם כולנו נוהגים כך או שמא באנוכיותנו אנו נותנים פרוש מעוות ולקוי למושג קדוש כאהבה? התשובות במאמר שלפניכם.
 מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה" ( שיר השירים).

מבין כל הרגשות המציפים את לב האדם במהלך חייו , לרגש האהבה שמור מקום מיוחד ונשגב הניצב גבוה בראש סולם התענוגות האוניברסליות. עוצמתו האדירה מסוגלת לגרום לתחושת הנאה עילאית ומיצוי טעם החיים עד תום או להבדיל הרס וקריסה מוחלטת עד לאיבוד כל טעם לחיים. חכמת קבלה מלמדת כי אהבת אמת מבטאת את השתוקקות האדם להעניק מתוכו ולהקריב מעצמו למושא אהבתו את כל שנדרש כדי לגרום לו סיפוק ונחת רוח , כל זאת מבלי לחפש תמורה. אך האם כולנו נוהגים כך או שמא באנוכיותנו אנו נותנים פרוש מעוות ולקוי למושג קדוש כאהבה? הקב"ה פונה לאדם ומצווה אותו : " ואהבת את ה' בכל לבבך..." ובמקום אחר הבורא מציין " אהבתי אתכם אמר ה' ..." כאשר כוונתו לבני ישראל. מכאן שאהבה היא עניין המחייב אומץ, מחוייבות מוסרית והדדיות רגשית ואיכותה עומדת במבחן בכל רגע נתון. 

בחיי המקצועיים כמטפל ומייעץ בבעיות זוגיות ושלום בית נחשפתי פעמים רבות מאוד למקרים של זוגיות כושלת כתוצאה מאהבה נכזבת שהובילה לשברון לב. דמעות רבות זלגו על שולחני בניסיון נואש לאחות את השברים ובכי קורע לב של ילדים קטנים ניצבים חסרי אונים ומביטים כיצד הוריהם קורעים לגזרים את התא המשפחתי שאך אתמול היה כל עולמם. מניסיוני האישי אעיד כי במקרים כאלה הילדים הראשונים להיפגע והם משלמים את מחיר הטיפשות של הוריהם !! רבים שאלו אותי מתי מומלץ להחזיר אהבה ולחזק את הזוגיות ומתי כדאי להרפות , להיפרד ולומר שלום. ראשית אגדיר אהבה נכזבת : מצב רגשי מתסכל שבו אדם אוהב אינו מסתפק בעצם אהבתו לאדם אחר אלא שואף לתמורה ומפעיל שיקולי עלות מול תועלת במערכת היחסים. כך שבעצם מדובר באהבה חד-צדדית. אך לא כל אהבה חד-צדדית היא אהבה נכזבת. ניתן לאהוב חד-צדדית גם ללא צורך בהדדיות.
כמעט כל אימא יודעת מה זאת אהבת אם - אהבה ללא תנאי. אהבת אם היא כלל אנושית ורב תרבותית והיא דוגמא מובהקת לאהבה אמיתית. אך כאשר מדובר באהבה רומנטית , לרוב אנו מחפשים תמורה ערכית וממשית לאהבתנו. רגשות רדודים כמו קנאה, רכושנות ,פחד וכדו' משמשים בערבוביה ויוצרים תמהיל רגשי הגורר אחריו שובל של רגשות שליליים שאורבים ומחכים להזדמנות להשתלט ולהסית את האדם משביל האהבה. מיד פורצת בלב האדם מלחמה בין שתי השקפות מנוגדות מהותית. האחת מבקשת להראות את יופיה של האהבה, יתרונותיה ולהאדיר את ערכה בעוד האחרת מדגישה את חסרונותיה, משחירה אותה ומציירת מצב מתסכל של מרירות וחוסר סיפוק . תוצאה תמידית של סיטואציה שכזאת תהיה אכזבה קשה המלווה בקושי ניכר בקבלת החלטות אודות עתידו של הקשר הזוגי. האדם מתהלך על חבל דק וחיש מהרה מחלחלים הספק והניכור המובילים לעכירות היחסים ,לשברון לב ולניתוק הקשר. בזמן פרידה אנו חשים כנפרדים מהקוטב השני ומתעורר בנו כאב רוחני עצום . זהו אינו כאב גופני קליני הניתן להקלה באמצעות טיפול תרופתי, אלא בכי הנשמה על הימצאותה לבדה נזקקת לאהבה, יען כי בכל פרידה יש מן המוות. הכאב הנפשי אינו מאפשר לשכל לתפקד כראוי. הרגש משתלט ומערפל את החשיבה ההגיונית ומכן הדרך סלולה לחוסר איזון ולכאוס. 

במקרים בהם הפרידה נבעה מחוסר התאמה מוחלטת בין בני הזוג, דבר שניתן לבחון לעומק בדיוק מירבי על פי מזל וגורל, אזי עם כל הצער שבדבר הסיכוי להבריא את הקשר קלוש מאוד. אך במקום שבו הפרידה נבעה ממניעים אחרים שאינם תלויים במזל ובגורל אזי הסיכויים להשיב את השלום ולהבריא את הקשר גבוהים מאוד. 
יובן למעין כי כל אדם נפרד תמיד ממישהו קרוב ומימלא כל פרידה מאדם אהוב עשויה לגרום למשבר. מכיון שככל שהשקעתנו ביחסים גדולה יותר, רב הכאב, כי בעצם אנו מאבדים את עצמנו. לפיכך חכמת הקבלה עוסקת בין השאר באפשרות לחזות את רמת ההשתוות וההתאמה הרוחנית בין גבר ואישה. אם תהיה לו לעזר או לנגד, דהיינו אם הקשר יהיה שלם ומאוזן או לחילופין בעל אופי אנרגטי שלילי, מה שעלול לגרום למועקות ולפגיעות עד לרמות של דחייה ושנאה. חיזוי מוקדם ובדיקת התאמה על פי חכמת הקבלה עשויים לחסוך לנו בעיות רבות העלולות להתעורר מחוסר התאמה .

קשת התגובות למצבי פרידה רחבה ומגוונת וכל אדם מתנהל באופן שונה. יש אנשים שחוסנם הנפשי מסייע להם לעמוד במשברים בעוצמה. הם מתגברים ואף לומדים את שיעורם וממשיכים הלאה כדי לנסות שוב לבנות מערכת יחסים חדשה. יש כאלה שלא מתגברים ושוקעים בדיכאון. יש שמתמלאים בתרעומת ובמרה שחורה ונודרים נדר של חיי רווקות. ויש את הקיצוניים שגוזרים על עצמם חיי נזירות ופרישות. לפעמים הפרידה הכרחית למרות הקושי שלנו לעכל זאת. היא מחזקת אותנו ומאפשרת לנו ללמוד לקח חשוב המשרת אותנו לאורך כל חיינו. בעקבות המשבר אנו יוצאים מחוזקים , מתחשלים ועורכים חשבון נפש. לעומת זאת בחכמת הקבלה ניתן למצוא שלל פתרונות נפלאים לבעיות אהבה, זיווג ושלום בית המונעים מקרים רבים של שברון לב , גירושים ומשברים. כל זאת כמובא בתחילת הדברים כי אהבת אמת תבער לנצח בלב האדם והוא לא ימצא מנוח לנפשו עד אשר ימצא אותה.

מוגש בברכה
יצחק אהרון, ראש מרכז "חכמה".

חזרה למאמריםצרו קשרגרסת הדפסה